Güneydoğu´da askeri hareketlilik

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Kış mevsimi boyunca Kandil Dağı'na çekilen teröristlerin Türkiye'ye sızma girişimlerine karşı geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güvenlik güçleri, Şırnak, Hakkari, Siirt, Tunceli ve Diyarbakır kırsalında operasyonlara ağırlık verirken, birliklere verilen emirde izinler üç ay süreyle kaldırıldı. Kuzey Irak'taki Haftanin, Sinaht, Pirbela kesimlerindeki terörist kamplarının istikametinde bulunan Şırnak'ın Şenoba, Balveren ve Andaç köylerine yakın yerlere de komando birlikleri konuşlandırıldı. Bölgedeki birliklere takviye için gönderilen tabur ve tugaylar da görev bölgelerine yerleşmeye devam ediyor. Bolu Dağ Komando Tugayı, Şırnak yakınlarındaki İkizce bölgesine konuşlandı. Birliklerin üs bölgelerindeki güvenliklerinin sağlanması için çevrelerine termal kameralı tanklar yerleştirildi. Kayseri'den giden birlik, Çukurca ilçesine konuşlandırılırken, Irak sınırına tank, top, zırhlı araç ve askerî mühimmat sevkıyatı yapılıyor. Diyarbakır'daki 2'nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan havalanan savaş uçakları dün sabah sınır hattı boyunca keşif uçuşu yaptı.

Zırhlı araç sevkıyatı sürüyor

Sınır kesimlerine yapılması planlanan geniş kapsamlı operasyon öncesinde bölgeye askerî birlik ve zırhlı araç sevkıyatı sürdürülüyor. Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır üzerinden bölgeye gelen askerî personel ile zırhlı araçların trenlerle Nusaybin'e, buradan da karayoluyla Şırnak'ın iç kesimleri ve sınır bölgelerine gönderildikleri öğrenildi. Irak sınırındaki Şırnak'ın Silopi, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinin kırsal kesimlerine zırhlı desteğinde askerler sevk edildi. Ayrıca kritik bölgelere komando birlikleri konuşlandırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious