Güneydoğu'da bir AKP var bir de biz!

Güneydoğu'da bir AKP var bir de biz!.14206
  • Giriş : 04.07.2009 / 15:31:00

Mustafa Sarıgül, kuracağı partinin siyasi çizgisi ve hedeflerini anlattı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Değişim Hareketi adı altında gelecek seçimlere girmeye hazırlanan Sarıgül kuracağı partinin siyasi çizgisi ve hedeflerini VATAN'a anlattı. Sarıgül Baykal'ı ve Erdoğan'ı eleştirirken “Halkımız umut görmek istiyor ve biz 'ötekiler' ayrımı yapmadan varlık ve bereket sloganımızla bu umudu sağlayacağız” diyor.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül önceki gün Ordu mitinginde önümüzdeki milletvekili genel seçimlerine gireceğinin mesajını vermişti. 'Türkiye Değişim Hareketi' adını verdiği yeni atılımla 18 ay içerisinde yeni bir parti kuracağının sinyalini veren Sarıgül Türkiye'nin temel problemlerine bakış açısını ve nihai hedefini şöyle açıkladı:

Halk yeni parti istiyor

Ordu mitingimizde sadece 3 bin vatandaş bizi havalimanında karşıladı. 10 bine yakın insan ise meydanı doldurdu. Mitinge katılan insanlar arasında anket yaptık vatandaş “Sarıgül'ün söyledikleri kaburgamızı ısıtıyor” diyor. Halk yeni bir parti arayışında. En son yapılan anketlerden vatandaşlarımızın yüzde 18.6'sı Sarıgül'ün yeni partisine oy veririm diyor.

Ayrım gözetmeyeceğiz

Öncelikle iktisadi sıkıntılarımız için bir moral güç yaratmayı hedefliyorum. Sosyal anlamdaki rahatlama ekonomik girişimcilik için gerekli moral gücü sağlar. Değişim için yollara çıkacağız ve değişimin halktan geleceğine inanıyoruz. Nerede halkımız bir sorun yaşarsa orada olacağız. Mustafa Üstündağ'ın, Orhan Eyüpoğlu'nun ve Bülent Ecevit'in prensiplerine dayalı olarak tutarlılığımızdan taviz vermeden Erdal İnönü'nün devlet adamlığı ve Turgut Özal'ın pratik çözümleriyle yola devam edeceğiz. Siyasetimizde 'ötekiler' olmayacak. Hiçbir ayrım gözetmeyeceğiz. Kadromuzu halk belirleyecek.

CHP sorunun parçası

Mustafa Sarıgül ülkede gerginlik yaratan son tartışmaların sivil hayatı yıprattığını söylüyor ve gerilimde CHP'ninde payı olduğunu düşünüyor: Biz son dönemde yaşanan asker-sivil geriliminin karşılıklı güvensizlikten kaynaklandığına inanıyor ve güveni getirmek için değişim istiyoruz. Ana muhalefet partisi maalesef gerilimin bir parçası haline geldi.”

Güneydoğu'da iddialıyız

Sarıgül, hareketi için Anadolu'yu gezmeyi sürdürüyor. Önümüzdeki günlerde programını şöyle açıklıyor: “Kastamonu, Elazığ, Tokat, Nevşehir, Sivas, Erzincan, Şırnak, Batman, Cizre ve Nusaybin'e gideceğim. Güneydoğu'da oyları bizim partimiz ve DTP alır diye düşünüyorum. Bu şehirlerimizde yeni bir enerjiye ihtiyaç var. Kastamonu ve Elazığ mitinglerime katılım için büyük beklentilerim var. Mitinglerimizde ağırlıklı gündemimiz ekonomi olacak ancak toplumsal gerilim unsurlarına da değineceğiz ve çözüm için mutabakat çerçevesi oluşturacağız.” Sarıgül ülkenin temel sorununun ise ekonomi olduğunu söylüyor: “Halkımız umutsuzluk ve karamsarlık içinde ve geleceğe endişe içinde bakıyor. İktidarın ve muhalefetin siyaset anlayışına son verilmesi gerekli.”

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*