Güneydoğu'da damdan düşmeler arttı

  • Giriş : 30.06.2007 / 10:24:00

Güneydoğu'da aşırı sıcaklar nedeniyle damda uyumayı tercih edenlerden 4 bin 270'i düşme sonucu yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bölgede yaz ayına girilmesiyle birlikte sıcak nedeniyle evlerinde uyuyamayan vatandaşlar, evlerinin damına taşıdıkları yataklarında geceyi geçirmeye çalışıyor. Ancak, bu durum başta çocuklar olmak üzere çok sayıda kişinin düşüp yaralanmasına hatta ölmesine yol açıyor.

Diyarbakır Devlet Hastanesinde mayıs ayında bin 901, Haziran ayında ise 2 bin 369 olmak üzere toplam 4 bin 270 kişi damdan düştüğü için tedavi altına alındı.

Diyarbakır Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Kerim Keser AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşların damlarda uyumayı tercih ettiğini hatırlattı.

Daha serin olduğu için damda uyumak isteyen vatandaşların yeterli önlem almadığını belirten Dr. Keser, şöyle dedi:

''Uyku esnasında dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle damdan düşme oranında geçen yıla göre yüzde 40 artış var. Mayıs ve Haziran aylarında damdan düşerek yaralanan 4 bin 270 kişi hastanemize başvurdu. Son 2 ayda 0-5 yaş arası bin 704, 5-10 yaş arası bin 572 ve 10 yaş üstü de 994 kişi getirildi. Yaralananlar arasında Diyarbakır'ın yanı sıra Batman, Şanlıurfa ve Mardin'den gelenler de var. Tedavi altına alınanların büyük çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor. Bugüne kadar ölümle sonuçlanan düşme vakası yaşanmadı. Ancak, düşenlerin bazıları çok ciddi şekilde yaralandı. Düşenler kafa travması, kalça, kol ve bacak kırılmaları ile iç kanama nedeniyle tedavi altına alındı. Bölgemizde en yüksek sıcaklık Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanıyor. Bu 2 ayda büyük artış olmasından endişe ediyoruz. Vatandaşların damda gerekli tedbiri aldıktan sonra uyumalarını ve özellikle çocuklarına dikkat etmelerini istiyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious