Güneydoğu'da enerji kullanımında artış

Güneydoğu'da enerji kullanımında artış.20962
  • Giriş : 12.03.2009 / 12:15:00
  • Güncelleme : 12.03.2009 / 12:24:17

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde geçen yıl yaşanan kuraklık ve kış aylarındaki soğuk nedeniyle, kullanılan enerji miktarının yüzde 17 arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) Müdürü Zafer Erkan , Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ın bağlı olduğunu, bölgeye en iyi hizmeti verme gayreti içinde bulunduklarını söyledi.

Bölgede kaçak kullanan bir kısım vatandaşın israf boyutunda enerjiyi tükettiğini, bunun da doğrudan doğruya şebekeyi etkilediğini anlatan Erkan, bölgede kayıp oranının yüzde 10, Avrupa'da bu oranın yüzde 7 civarında olduğunu kaydetti.

Enerjide kayıpların birçok nedeninin bulunduğunu, aşırı tüketimden dolayı da trafo ve hatlarda kayıpların meydana geldiğini dile getiren Erkan, aşırı tüketimden dolayı trafo ve iletkenlerin normal kullanım süresinin altında çalıştığını, 10 yıl kullanım süresi olan bir iletkenin, bölgede 2-3 katı yüklemeden dolayı tahrip sonucu süresinin 3 yıla kadar inebildiğini belirtti.

Geçen yıl çekilen yani kullanılan enerjide büyük bir artış olduğunu ifade eden Erkan, şöyle dedi:

''Geçen yıl yüzde 17 daha fazla bir enerji çekildi. Bunun önemli nedenlerinden biri, geçen yaz aylarının çok kurak geçmesidir. Sulama amaçlı enerji tüketimi çok arttı. Mardin ve Şanlıurfa'da sondaj derinlikleri 100 metreden 400 metreye kadar indi. Bu da daha fazla enerji tüketimine neden oldu. Kuraklık sonucu çok sayıda sondaj kuyusu açıldı. Sadece Mardin'de yaklaşık 3 bin yeni kuyunun açıldığını tahmin ediyoruz. Bu da enerji tüketimini önemli bir şekilde etkiledi. Bölgede sanayi ve ciddi bir üretim tesisi olmamasına rağmen yüzde 17'lik artış önemli bir rakamdır. Türkiye'nin en hızlı sanayileştiği dönemlerde bile bu oran yüzde 10'lar civarındadır. Biz yüzde 17 ile Türkiye'nin en iyi yıllarını da katlamış durumdayız. Geçen yıl özellikle temmuz ve ağustos aylarında çekilen enerjide pik yapıldı. Kış aylarının soğuk geçmesi de enerji tüketimini artırdı. Aralık ayı başında özellikle Diyarbakır'da soğuklar nedeniyle bir sıkıntı yaşandı.

Doğal gaz dağıtımında aksaklıklar yaşanması nedeniyle vatandaşlar elektriğe yüklendi. Ciddi bir elektrik ihtiyacı doğdu. Mevcut dağıtım şebekelerindeki trafolar birden olağan dışı talep karşısında çöktü açıkçası. Daha sonra özellikle Diyarbakır'da ciddi bir çalışma başlattık. 15 Ocak'a kadar 100'ün üzerinde trafoda ya güç artırımı yapıldı ya da trafo değişimi oldu. Şebekeyi güçlendirdik. Havaların düzelmesiyle şimdi sorun kalmadı. Diyarbakır'da da enerji dağıtımında rutin arızalar dışında bir sorun kalmadı.''

BÖLGEYE 57 MİLYON TL YATIRIM

Erkan, bölgenin geçen yıl planlanan yatırımının 60 milyon lira olduğunu, bunun 57 milyon lirasının gerçekleştiğini, sadece 18 milyon lira ile Diyarbakır'a yatırım yapıldığını anlatarak, Diyarbakır'da geçen yıl köy şebekelerinde ciddi iyileştirmeler yaparak 105 köyün şebekesini yenilediklerini bildirdi.

Köyleri besleyen enerji nakil hatlarının bakımlarının yapıldığına dikkati çeken Erkan, şu bilgileri verdi:

''Hatların yer altına alınması çalışması yapıldı. Bu yıl daha fazla çalışma yapılması planlanıyor. 193 proje sunduk. Projelerin onaylanması durumunda bunları gerçekleştireceğiz.186 arıza ihbar hattını güçlendirdik. Vatandaşlar bu konuda çok şikayetçiydi. Artık arayan her vatandaş şikayet ve dileklerini çok rahat iletebiliyor.

Kaçak kullanımı ciddi boyutlarda. Türkiye'de enerji sektöründe dağıtım tarafında 21 şirket var. Bu şirketler içerisinde kaçak yüzdesi olarak birinci sıradayız. Ama geçen yıl gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda kaçak kullanımında 4-5 puan kadar düşüş oldu. Pozitif bir düşüş yaşandı, çıkış durduruldu. Hafif de olsa çıkıştan inişe geçti. 600 milyon kilovat saat kadar tasarruf oldu. 20 yıllık bir problemin biriktiği bir bölgedeyiz. Bu alışkanlıkları hemen 1 yılda geriye döndürmek çok zor bir iş. Zor da olsa özellikle vatandaşların bu konudaki tahammüllerinin pozitife dönüşmesini istiyoruz. Kurum olarak vatandaşın ihtiyacı olan enerjiyi temin edip vermek durumundayız. Bu enerjiyi en azından israf boyutunda tüketilmemesini istemek de bizim hakkımız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*