Güneydoğu'da geniş çaplı operasyon

Güneydoğu'da geniş çaplı operasyon.16368
  • Giriş : 16.02.2008 / 16:38:00

Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik Güneydoğu kırsalında sürdürdüğü operasyonlar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önceki gün Tunceli ve Bingöl kırsalında özel tim ve köy korucuların katılımıyla başlatılan operasyon tüm hızıyla sürerken operasyonun daha da genişletildiği bildirildi.

Tunceli, Diyarbakır, Bingöl, Şırnak ve Hakkari kırsalında binlerce askerin katıldığı operasyonlar öncelikle stratejik bölgelere yapılıyor.

Alınan bilgilere göre; mart ayının yaklaşması nedeniyle terör eylemlerinin artacağı bilgisini alan güvenlik güçleri, özellikle terörist grupların sızabileceği ya da geciş noktası olarak kullandığı bölgelerde yoğunlaştı.

Teröristlerin Güneydoğu kırsalında en çok bulunduğu Tunceli kırsalı ile Kuzey Irak sınırındaki Yüksekova, Şemdinli, Uludere ve Şırnak bölgelerinde güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı.

Havaların ısınmasına bağlı olarak PKK terör örgütü mensubu teröristlerin intikallerde bulunabileceği ihtimali üzerine Bingöl'ün Genç ilçesi, Şırnak'ın Beytüşşebap Dereler bölgesi ile Uludere ve Kato dağları bölgesinde operasyonların yanı sıra yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ile Şırnak, Hakkari ve Siirt olmak üzere iki ayrı bölgede yapılan operasyonları Bölge Jandarma Komutanlıkları sevk ve idare ediyor.

Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalındaki Taşdelen, Ortasu, Ortaköy ile Silopi ilçesine bağlı Aksu, Silip köyü kırsalındaki operasyonlari ise 23'üncü Sınır Tümen Komutanlığı icra ediyor.

Bir süre önce İzmir'in Foça ilçesinden gelerek Çukurca, İkizce, Gülyazı, Taşdelen, Ordabağ bölgelerine konuşlanan özel komandolara ise araç takviyesinin yapıldığı belirtildi.

Ayrıca zırhlı birliklerin Şenoba-Uludere-Uzungeçit-Beytüşşebap-Çukurca-Şemdinli sınır hattındaki hareketliliği dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious