Güneydoğu'da kanser uyarısı

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Doğu ve Güneydoğu'da beslenme alışkanlıkları sebebiyle sindirim sistemi ve mide kanseri türlerinin ilk sırada olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanser haftası nedeniyle bir açıklama yapan Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, doğrudan ateşe maruz kalan kebaplar ile turşu gibi tuzlu yiyeceklerin yanı sıra sac üzerinde yapılan ekmekler kansere davetiye çıkardığını söyledi.

Kubat, "Kansere karşı süt ürünleri ile meyve ve sebze ağırlıklı beslenin." uyarısını yaptı. Kanserin, kalp ve damar hastalıklarından sonra en sık ölüm nedeni olduğunu hatırlatan Kubat, erken tanının kanserden ölümlerin hızını düşürdüğünü söyledi.

Kanserin ön belirtilerini, 'iyileşmeyen veya iyileşmesi geciken bir yara', 'ben ve siğillerde hızlı büyüme ve renk değişiklikleri', 'beklenmeyen kanamalar', 'yutma güçlüğü', 'uzun süreli öksürük ve ses kısıklığı', 'idrar alışkanlıklarında değişiklikler', 'nedeni açıklanamayan ateş ve zayıflama', 'meme veya herhangi bir organda el ile hissedilen şişlikler' olarak sıralayan Dr.Kubat, bu belirtilerin fark edilmesi halinde doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

Kanser olgularının yüzde 35'inde beslenmenin etkisinin bulunduğunu belirten Kubat, "Posalı gıdalarla beslenilmeli. Fazla tuzlu, salamura, turşu, yanmış ve tütsülenmiş gıdalar zararlıdır. Kızartma, kavurma, tütsüleme, kömür ateşinde pişirme yöntemleri kanser oluşumuna neden olabilmektedir. Gıdaları korumak, tatlandırmak ve renklendirmek için kullanılan bir takım maddeler de sağlığa son derece zararlıdır. Kanserde erken tanı hayat kurtarır." ifadelerini kullandı.

Kubat kanseri şöyle tanımladı; "Kanser, organizmada bilinmeyen bir sebeple hücreleri kontrolsüz bir şekilde büyüyen kötü huylu tümörlere verilen ad. Kontrolden çıkan hücreler sürekli çoğalırken bir taraftan da vücutta yayılmaya başlıyor. Durmadan çoğalan hücreler vücudun herhangi bir bölgesinde düzensiz kitleler oluşturuyor. Kanserlerin çok büyük bir bölümü çevre, beslenme bozukluğu, çeşitli kimyasallar, sigara, gibi dış faktörlerin etkisiyle oluşuyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious