Güneydoğu'da korku bulutları

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son 1 haftadan bu yana peş peşe felakete yol açan sağanak yağmurlar, doğanın gazabını konu alan felaket filmi ‘Yarından Sonra' filmini anımsattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kara bulutların kapladığı Diyarbakır'da şiddetli yağışlar aralıklarla devam ederken, özellikle akşam saatlerinde gök gürlemesiyle birlikte çakan ve ortalığı gün ışığına boğan şimşekler korku yarattı.

Yağışlarla birlikte meydana gelen sellerde çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine neden olan yağışlara yol açan bulutlar, 2004 ABD yapımı ‘Yarından Sonra' filmindeki gökyüzüyle ilgili aksiyon sahnelerini anımsattı. Söz konusu filmde, şiddetli kasırgalar Los Angeles'ı haritadan silerken, Yeni Delhi, karlara gömülüyor, Tokyo devasa dolu yağışı ile yıkılıyor, New York ani iklim değişikliği ile dev dalgaların tehditi altında kalıyor.

SOĞUK HAVA GELİYOR/_newsimages/2385605.jpg

Yarın akşam saatlerinde Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de başlayacak sağanak yağışların, Cuma günü Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde devam etmesi tahmin ediliyor.

Yağışların; yarın akşam saatlerinde kıyı Ege’de, Cuma günü doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu ile orta Karadeniz’de etkili ve sürekli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, yarın gece Trakya’da, Cuma günü Marmara’nın doğusu, İç Ege, batı Karadeniz’in iç kesimleri ile iç Anadolu’nun kuzeybatısı’nda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı tüm yurtta hissedilir derecede (8 – 10 derece) azalacak.

GÜNEYDOĞU'DA YAĞIŞ ETKİSİNİ ARTIRACAK

Diyarbakır Meteoroloji Meydan Müdürlüğü, etkili yağışın yarın akşam saatlerine doğru şiddetini artıracağı uyarısında bulundu.

Meteorolojiden yapılan açıklamada, tahminlere göre, Diyarbakır merkez dahil olmak üzere bölgedeki yağışlı sistemin yarın akşam saatlerine doğru şiddetini artırmasının beklendiği bildirildi.

Açıklamada, 4-5 Kasım tarihleri arasında da yağışın devam etmesinin beklendiği, bu nedenle tüm yetkililer ve vatandaşların tedbir almaları gerektiği kaydedildi.

Bu arada, Bismil ve Çınar ilçeleri ile Diyarbakır'da hasar tespit çalışmaları sürüyor. Çınar ve Bismil ilçelerinde vatandaşlara toplam 700 battaniye ile sıcak yemek dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious