Güneydoğu'da korkulan oldu

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Batman ve Diyarbakır'da görülen kuş gribinin ölümcül H5N1 virüsü olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, Batman'ın merkez ilçesine bağlı Doluca köyü ve Esentepe mezrasında şüpheli tavuk ölümlerinin ardından yapılan çalışmalar sonucu H5N1 virüsüne rastlandığını bunun üzerine 3 bin kanatlının itlaf edildiğini bildirdi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Akçayır köyü Yaşilalan mezrasında görülen şüpheli tavuk ölümlerinin ardından burada da virüs belirlenmesi üzerine mezraya yakın olan yerleşim yerlerinde günlük sağlık taraması başlatıldı. 362 adet kanatlı hayvan itlaf edildi.

Hastalığın bu yıl ilk belirlendiği yer olan Batman'ın Gercüş ilçesi Boğazköy köyündeki itlaflarla birlikte toplam sayı 2 bin 709'a çıktı.

Silvan ilçesine bağlı Akçayır köyü Yeşilalan mezrasında ölümcül virüsün tespit edilmesi üzerine mezra ve çevredeki köyler sağlık taramasından geçirilmişti. Kuş gribi olduğu tespit edilen tavuklardan birinin etini yiyen bir aile ise gözetim altında tutuluyor.

Öte yandan, Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Vedat Dorman, hasta ve ölü hayvanlarla temastan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Dorman, "Virüsü taşıyan kuşların salya, burun akıntısı, boğaz akıntısı ve dışkılarıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen yerlere temas eden evcil kanatlı hayvanlar bu hastalığa yakalanabilirler. Hastalık hayvanlar arasında da hızla yayılır ve bütün hayvanların ölümüyle sonuçlanır. Kuş gribinin kanatlı hayvanlardaki kuluçka süresi ortalama 3-5 gündür." dedi. Günümüzde H5N1 isimli kuş gribi virüsüne karşı etkin bir aşı bulunmadığını anlatan Dorman, "Kuş Gribi hastalığının tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılmaktadır." şeklinde konuştu.

İNSANLAR İÇİN H5N1'İN TEHLİKESİ

Asya'da 2 yıl önce ortaya çıkan salgından bu yana kuş gribi virüsü bulaşan 117 kişiden 65'i ölürken, uzmanlar H5N1 virüsünün kolayca insanlara bulaşmadığını söylüyor.

Virüs bulaşan insanların çoğu, kümes hayvancılığı sektöründe çalışan kimseler gibi kanatlılarla çok yakın temasta bulunan kişilerden oluşuyor. Bir grup insana virüsün diğer insanlardan bulaştığına inanılıyor, ancak bu durumda da virüsün çok yakın temasla geçtiği düşünülüyor.

Bilim adamları, virüsün insandan insana kolayca geçebilecek bir türe dönüşmesinden kaygılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious