Güneydoğu'da kuş gribi alarmı

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Batman'ın Gercüş ilçesinde kuş gribine rastlanması sonucu Batman'a canlı hayvan giriş ve çıkışları yasaklanırken, çevre illerden Diyarbakır'a da hayvan sevkiyatının durdurulduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Batman'da görülen kuş gribinin çevre il ve ilçelere yayılmaması için önlemler artırıldı. Alınan önlemler kapsamında Diyarbakır'a da canlı hayvan sevkıyatı durduruldu.

Diyarbakır Kasaplar va Besiciler Odası Başkanı Sait Şanlı, kendilerine resmi olarak bir bilgi ulaşmadığını ancak çevre illerden Diyarbakır'a havyar sevkıyatının durdurulduğu bilgisini geldiğini söyledi.

İnsan sağlığının her şeyin önünde olduğunu anlatan Şanlı, kuş gribine bu sefer hazırlıklı yakalanan Türkiye'de geçen seneki gibi kimsenin zarar görmeyeceğini dile getirdi. Şanlı, kuş gribi vakasında besicilerin büyük zarar göreceğine inanmadığını vurguladı.

Bu arada Batman'da kuş gribin tespit edilmesi üzerine Diyarbakır İl Tarım Müdürlüğü de harekete geçti.

Diyarbakır İl Tarım Müdürü Mustafa Kayhan da kuş gribi ile ilgili tüm tedbirleri aldıklarını söyledi.

Şu ana kadar herhangi bir hastalık bildirimi yapılmadığını ifade eden Kayhan, ''Geçen yıl yoğun bir salgın yaşamıştık. Erken alarm sistemimiz kurulu. Herhangi bir hastalık ihbarı almadık. Bu konuda her türlü tedbiri aldık'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious