Güneydoğu'da sıcak alarmı!

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da yaşlı ve çocukların dışarı çıkmaması istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Namık Kemal Kubat, yaşlılar, çocuklar, damar sertliği, kalp yetersizliği ve şeker hastalığı olanların sıcak havalarda sokağa çıkmaması gerektiğini söyledi.
İl Sağlık Müdürü Kubat, vatandaşları son günlerde etkisini arttıran sıcak havalara karşı uyardı. Kubat, sıcakların kendisini göstermesiyle birlikte, güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00 -16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Kubat, aşırı sıcak ve güneşin, tedbir alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebildiğine dikkat çekerek, " Özellikle çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları ile değişik deri hastalığı olanlar zarar görebilir." diye konuştu.

Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması için de dikkatli olunması gerektiğini belirten Kubat, "Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı hava sirkülâsyonu sağlanmalı, gerektiğinde ılık duş alınmalı. Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak sureti ile serinletilmeli, bilinç bulanıklığı olan hastalar hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidirler. Aşırı sıcak havalarda hafif ve sulu gıdaların seçilmesi kızartma ve aşırı yağlı besinler yerine, taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious