Güneydoğu'da şiddet destekleniyor!

Güneydoğu'da şiddet destekleniyor!.7442
  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da kadına şiddeti destekleyenlerin oranı yüzde 84 olarak belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'da düzenlenen "Güneydoğu'da kadın olmak" konulu panele katılan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Öğretim Üyesi Aytekin Sır'ın yaptığı araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Sır'ın, yaptığı araştırmalar sonucunda çok çarpıcı sonuçlara ulaşıldığını anlatan Aygün, ankete katılanların yüzde 83'ünün töreye karşı gelenlerin cezalandırılmasından yana olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yüzde 39'unun töreye karşı gelenlerin "ölümle cezalandırılması"nı istediği belirtirken, intihar ettirmek, zehirlemek, burunlarını ve kulaklarını kesmek gibi yöntemlerinde uygulanabileceğini düşünenlerin bulunduğu aktarıldı.

Aynı araştırmada evli kadınların töre suçu işlemeleri halinde nasıl bir cezaya çarptırılacağı konusuna da değinilirken araştırma sonuçları evlenen kadınlar için de töre uygulamasının devam ettiğini ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarına göre, radyodan şarkı istemenin, izinsiz dışarıya çıkmanın veya eve geç gelmenin, Kocasının getirdiği kumayı kabul etmemenin töre suçu sayıldığına değinildi.

Sinan Aygün, atalarımızın kesinlikle kadına karşı şiddeti benimsemediğini kayderek bin 252 yıl önce Uygur Türk Hakanlığı'nın üzerinde kadın ve erkek motifi bulunan bayrağını gösterdi.

Devlet bayrağında kadın motifinin bulunmasının atalarımızın kadına verdiği değeri ortaya koyduğunu dile getiren Aygün, "Kötek cennetten çıkma, Kızını dövmeyen dizini döver" gibi sözlerin atasözü ile ilgisinin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious