Güneydoğu'da zehir tacirlerine aman yok!

Güneydoğu'da zehir tacirlerine aman yok!.11523
  • Giriş : 22.04.2008 / 19:43:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 18:45:36

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar sebebiyle sınır bölgesinde güvenlik tedbirlerinin artması, zehir tacirlerinin uyuşturucu sevkiyatını zorlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eroini sınırdan geçiremeyen uyuşturucu tacirleri, iç piyasaya yönelirken Mehmetçik zehir tacirlerine büyük darbe vuruyor. Jandarma bölgesinde 3.5 aylık dönemde 4 ton uyuşturucu ele geçirildi. Uyuşturucunun 3 tonunu esrar oluştururken; 1 tonun üzerindeki esrar ve eroinin ise terör örgütüyle bağlantısı tespit edildi. Operasyonlarda yakalanan şahısların bazılarının örgüt sempatizanı olması ise dikkat çekiyor.

Artan güvenlik önlemleri nedeniyle kaçakçıların rotalarını kuzeye çevirdiğini doğrulayan güvenlik kaynakları, iç piyasada terör örgütünün, sempatizanlarını 'kurye' olarak kullanarak uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını ifade ediyor. Eroinin daha çok Avrupa pazarında esrarın ise iç piyasada tüketildiğine dikkat çeken güvenlik kaynakları, ele geçirilen esrar miktarının önemli olduğunu vurguluyor. Doğu'da ele geçirilen uyuşturucu miktarının artmasının batı illerinde yakalama oranlarını da düşürdüğünü dile getiren güvenlik kaynakları, Türkiye'nin jeopolitik konumu itibariyle uyuşturucu trafiğinde 'köprü' olarak kullanıldığını belirtiyor. İran ile 110 kilometre uzunluğundaki dağlık ve sarp sınır boyundan katır, at sırtında Türkiye'ye sokulan uyuşturucular, bazı köylerde sevkiyat için hazırlanıyor. Buradan farklı yöntemler kullanılarak kuryelerle başta İstanbul olmak üzere batı illerine sevk ediliyor. Ancak son aylarda bölgede terör örgütüne yönelik sürdürülen yoğun operasyonlar uyuşturucu kaçakçılarına da ağır darbeler indirilmesini sağladı.

Alınan önlemler sayesinde Avrupa'ya Türkiye üzerinden eroin sevk edemeyen kaçakçılar bu kez iç piyasaya esrar sürmeye başladı. Jandarma ve polis bölgelerinde ele geçirilen uyuşturucunun büyük bölümünü esrar oluşturuyor. Jandarmanın 1 Ocak- 18 Nisan 2008 tarihleri arasında sorumluluk bölgesinde yaptığı operasyonlarda; 890 kilo 772 gram eroin, 2 ton 355 kilo 538 gram esrar, 704 kilo 732 gram toz esrar, 320 kilo 568 gram kenevir tohumu, 246 bin 519 sentetik hap ile 953 bin 325 litre Asit Anhidrit ele geçirildi.

Diyarbakır, Van, Hakkari başta olmak üzere bölge illerindeki emniyet müdürlüklerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda ise, 3.5 tonun üzerinde uyuşturucu ele geçirildi. Özellikle Van ve Hakkari'de ele geçirilen uyuşturucu maddelerinin terör örgütüyle bağlantısı saptanırken; uyuşturucunun yaklaşık 2 tonunu yine esrar oluşturdu.

Terör örgütünden kaçarak 19 Şubat'ta Hakkari Çukurca ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan K.Ö., ifadesinde örgütün uyuşturucu ticareti başta olmak üzere elde ettiği tüm gelirlerin sözde üst düzey yöneticileri tarafından kendi aileleri ve çevrelerine aktarıldığını dile getirmişti. Terör örgütünün finans kaynakları arasında bulunan uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadele veren güvenlik güçleri, Diyarbakır, Hakkari, Van ve Şırnak gibi illerde sık sık operasyonlar düzenliyor.

Bölgede jandarma ve polis tarafından ele geçirilen uyuşturucuların büyük bölümü örgütle bağlantılı çıkıyor. İlk 3 ayda terör örgütüyle bağlantılı 1 tonun üzerinde uyuşturucu ele geçirildi. Avrupa uyuşturucu ticaretini elinde tutan terör örgütü bu sayede önemli bir gelir kaynağından yoksun bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious