Güneydoğu'dan saldırıya ortak tepki

Güneydoğu'dan saldırıya ortak tepki.12059
  • Giriş : 09.10.2007 / 14:45:00
  • Güncelleme : 09.10.2007 / 13:54:05

Şırnak bölgesinde görev yapan bir birliğe terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırıda 13 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri tarafından nefretle kınandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu saldırıların terör örgütünün son çırpınışları olduğuna dikkat çeken sivil toplum temsilcileri, bölge halkının her zaman huzuru istediğine dikkat çekti.

Sorunların hiçbir zaman şiddetle çözülemeyeceğini vurgulayan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Kubbetin Arzu, bölge insanının demokrasi ve barış içinde problemlerin çözülmesinden yana olduğunu ifade etti.

Yapılan hain saldırıyı nefretle kınadıklarını dile getiren Arzu, halkın huzur istediğini kaydetti. Bu tür hain saldırıların önümüzdeki dönem kalkacağına inandığını anlatan Arzu, "Toplumun barış ve huzur özlemi vardır. Saldırıları nefretle kınıyoruz. Şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Saldırıyı yapanlarda çözümün şiddette olmadığını görüyor. Ulusumuzun başı sağolsun." dedi.

Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Teymur ise saldırıların terör örgütünün son çırpınışları olduğunu vurguladı.

Olayın çok talihsiz bir hareket olduğuna dikkat çeken Teymur, "Hani saldırı örgütün son çırpışınlarıdır. Başka birşey yok. Can cekişmesidir. Bölge insanının bu tür saldırılar huzurunu kaçıramaz." diye konuştu.

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şeyhmus Akbaş da, artık bu şiddetin durması gerektiğini söyledi.

"Bu saldırı karşısında kime ne analatabiliriz ki." diyen Akbaş, ne yapılmaya çalışıldığını anlamadıklarını kaydetti.

Yıllardır şiddetten beslenenlerin birşey kazanamadığını anlatan Akbaş, "Artık insanımız şiddet istemiyor. Her türlü şiddeti kınıyoruz. Hain saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bölge üzerinde oyun oynayanlar asla emellerine ulaşamayacaklar. Ne zaman huzur ortamı oluyor, birileri gelip çomak sokuyor. Halkın refahı için, demokrasiye katkı sunmak için, elbirliğiyle seferberlik ilan edilsin. Kaybedecek zamanımız yok Her eylem bölgemizi bir iki yıl geri götürüyor. Herkes elini taşın altına koysun. Olayı kınıyoruz." diye konuştu.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu da, olayın duyduğunda şok geçirdiğini açıkladı.

Bu aziz günlerde iftar açarken böyle bir haberin gelmesinin kendilerini yıktığını anlatan Kandaşoğlu, "Üzüntülüyüm Allah hiçbir aileye nasip etmesin böyle bir haberi. İnsanlık dışı olayları kınıyoruz. Kesinlikle sivil toplum örgütler olarak istemiyoruz. Çok sıkıntı yaşıyoruz." dedi.

Sanayi odasının 20 bin üyesi olarak yapılan hain saldırıyı nefretle kınadıklarına dikkat çeken Kandaşoğlu, kendilerinin bölgeyi nasıl kalkındırırız diye kafa yorarken art niyetli insanların buna çomak soktuğunu vurguladı.

Yıllardır art niyetli insanların bölgenin başına bela olduğunu dile getiren Kandaşoğlu, "Bu insanlar bizi rahatsız ediyor. İnsanlara, bölgeye yazık ediyorlar. Büyük bir acı, büyük bir kayıp. Olayların durması için bize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bölgemiz üzerindeki kara bulutları bir türlü kaldıramadık." diye konuştu.

Hain saldırıyı kınayan Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Abdulkadir Akboz, bu tür saldırılardan en büyük zararı yine bölge insanının gördüğüne dikkat çekti.

Bu tip olayları son derece üzüntü verici olarak bulduklarını dile getiren Başkan Akboz, hain saldırıyı esefle kınadıklarını söyledi.

"Bayram ağzı bu tip olaylarla insanların acıya sürüklenmesini doğru bulmuyoruz." diyen Akboz, "Olayalar devam ederse bundan en çok zararı Güneydoğu ve Güneydoğulu insanlar görecektir. İş kuruluşlar olarak bölgede huzur ve güvenliği sağlamaya yönelik çalışmalar yaparken, bu tip olayların olması bizleri zorda bırakıyor. Ve kendimizle çelişmemize neden oluyor. Eğer bölgede bu olayların önü kesilmez ise bundan en çok zararı yine bizler görürüz." dedi.

Olayların birden bire olmasının da son derece düşündürücü olduğunu vurgulayan Akboz, şunları söyledi: "Uzun süredir bölgede güvenlik sağlanmışken biranda terör olaylarının bölgede ortaya çıkmasıda insanlar da 'acaba' kuşkusunu uyandırıyor. Bu anlamda herkesin sorumlu bir şekilde üzerine düşeni yapması gerektiği inancını taşıyoruz. Bölgemizde artık şiddek istemiyoruz. Geçmişte bunun acılarını yaşadık. Başbakanımızın da bu konuya ciddi anlamda eğilmesini ve sorunu çözmesini istiyoruz."

CHP Diyarbakır eski İl Başkanı Medeni Öz, olayların endişe verici bir boyutta olduğunu söyledi.

Yaşananların insanlığa büyük bir endişe verdiğini aktaran Öz, "Eylemlerin bölgede olmaması gerekiyor. Ekonomik ve barışa yönelik çabaları da engelleyor. İyi sonuçlar vermeyen durumlar." şeklinde konuştu.

Bu tür saldırıların Türkiye'ye ve AK Parti hükümetine zarar verdiğini ifade eden Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Mazhar Bağlı, olayı şiddetten nemalananların gerçekleştirdiğini belirtti.

"Saldırıları sorunların demokrasiyle insan haklarıyla meşru bir alanda konuşulup tartışılmasını istemeyen bir güç yapıyor." diyen Bağlı, terör örgütünün son çırpınışları olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

DTP ve PKK'nın kendileri dışında sorunun çözümüne ilişkin ortaya atılan hiçbir çözüm önerisini kabul etmediklerine dikkat çeken Bağlı, "Bütün talepler karşılansa dahi yinede çözümü kabul etmiyorlar. Kendi elleriyle yapmak istiyorlar. Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yapılması için zemin hazırlamak amacıylada yapılmış olabilir. Olayı meşrulaştırmak isteyenler var." dedi.

Terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırının kendisi için sürpriz olmadığını dile getiren Yazar Ümit Fırat ise bu coğrafyada böyle bir iklimin oluşturulduğunu belirtti.

Yapılanların geleceğe ait akılla mantıkla izah edilecek bir yönünün bulunmadığını anlatan Fırat, bu işlerde çıkarı çok olan tarafların bulunduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious