Güneydoğu'ya 1 trilyonluk sel yardımı

Güneydoğu'ya 1 trilyonluk sel yardımı.28779
  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da, 40 insanın ölmesine sebep olan sel afetinden dolayı Başbakanlık tarafından bölgeye 1 trilyon lira yollandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zararların tespiti için 15 ayrı zarar tespit komisyonunun kurulduğunu anlatan Vali Ala, şu an çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gerekli tedbirlerin alındığını bildiren Ala, Diyarbakır'da 21 kişinin öldüğünü belirterek, bunların yarısının Mardin'den gelen minibüsün içindekilerden oluştuğunu kaydetti. Komisyonların yapacağı tespitlerin ardından zarar gören vatandaşların zararların karşılanacağını dile getiren Ala, Bakan Şener'e teşekkür etti.

Bölgede yaşanan sel afetinin tüm Türkiye'nin üzüntü kaynağı olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, felakette ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Ankara'dan Başbakanlıktan bölgeye 1 trilyon para gönderdiğini açıklayan Bakan Şener, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Vatandaşların zararlarının karşılanmaya devam edildiğini ifade eden Şener, Diyarbakır'daki son gelişmeleri Vali Ala'dan aldığını söyledi.

"TÜRKİYE'DE MEVZUAT YETERLİ, UYGULAMADA SORUN VAR"

Alt yapı ile dere yataklarına ev yapılması konusuna ilişkin soruya Bakan Şener, Türkiye'de mevzuatın yeterli olduğunu ancak asıl sorunun uygulamada bulunduğunu vurguladı. Uygulama safhasında kurallara uyulmadığını anlatan Şener, bazı yanlış kentleşme anlayışının felaketlerde bu acıları artırdığını belirtti. Bu durumun yalnız Diyarbakır veya sel için değil Marmara depreminde de aynı sorunun ortaya çıktığını anlatan Şener, şöyle konuştu: "Marmara depreminden sonra biz Amerika'da bulunuyorduk. Burada bir deprem araştırma merkezini ziyaret ettik. Merkezdeki uzmanlar bize, 'Marmara depreminden sonra gidip orayı inceledik. Gözden geçirdik. deprem öncesi nasıl bir yapıda olduğunu inceledik ve şunu gördük. İnşaat mevzuatı bizden daha iyi. Kanunlar, yönetmelik ve genelgeler Amerika'dan daha iyi ve daha iyi hazırlanmış. Ama bir fark var, burdaki mevzuatlar tamamiyle uygulanıyor. Siz de bazı sıkıntılar var uygulamada.' dediler. Uygulamadaki bu sıkıntı, ortaya çıkan afet miktarında can ve mal kaybını artırmaktadır. Bu tür olayların arkasından başta belediyelerimiz olmak üzere bütün ilgiler, tekrar bu durumu gözden geçirirken bir sonraki dönemde karşılaşılabilinecek ihtimallerin dikkate alınması ve yol haritasını ona göre belirlenmesidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious