Güneydoğu’ya 23 büro

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

KAMER, kadınlara yapılan şiddeti önlemek için bölgeye açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son dönemde bir kez daha töre cinayetleriyle gündeme gelen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, bu tür olayların önlenmesi için sivil toplum kuruluşları tarafından çalışmalar yürütülüyor. Kurulduğu günden bugüne kadar 7 bin 312 kadınla görüşme yapan KAMER, aile ortamında psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan kadınlara yardım yaptı.

Son yıllarda uluslararası basında da geniş yer bulan KAMER, bölge kadınlarına ulaşabilmek için 23 ilde şube açıyor. KAMER’in derlediği bilgilere göre, bölgedeki kadınların yüzde 100’ü psikolojik şiddet görüyor. Kadınların yüzde 76.7’si sözel, yüzde 59.7’si fiziksel, yüzde 75.4’ü ekonomik, yüzde 48.8’i cinsel, yüzde 15.2’si ensest şiddet görürken; yüzde 12.8’i de tecavüz yoluyla şiddete maruz kalıyor.

Kamer Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç, tüm bölge kadınlarına ulaşarak ataerkil aile sistemlerinde erkeğin baskısına kadınları boyun eğdirmeyeceklerini söyledi. Kendilerine başvuran kadınlara ilk olarak haklarını hatırlattıklarını anlatan Akkoç, daha sonra hayatı ile ilgili kararları kendisinin vermesini sağladıklarını vurguladı.

Kimsenin aile hayatı ile kararlarında müdahale etmediklerine dikkat çeken Akkoç, "Bizler kadının ezilmesine ve sömürülmesine karşıyız. Maalesef doğu kadınları hala aile içinde şiddete maruz kalmaktadır. Bunların önlenmesine yönelik bugüne kadar sadece Diyarbakır’da çalıştık. Çalışmalarımızı genişleteceğiz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirlerinde temsilcilikler açacağız. Bugüne kadar çalışmalarımız Diyarbakır’la sınırlı kaldı. Artık bölgeye açılıyoruz. Ezilen tüm bölge kadınlarının yanında KAMER olacak. Bizim asıl işimiz oralara zihniyet ihraç etmek. Diyarbakırlı kadınlar olarak artık bölge kadınları ile birlikte hareket edeceğiz. Toplumdaki cinsiyet rollerini irdeleyip değiştirmeye çalışıyoruz. Artık birlikte hareket edeceğiz " diye konuştu.

"Kimse vakfımızı kendine mal etmesin. Ne yasadışı örgütlerle ne de siyasi partilerle hiçbir yakınlığımız yok. Daha doğrusu bizim siyasi bir kimliğimiz de yok." diyen Akkoç, KAMER olarak 40 personelle görev yaptıklarını ifade etti. Başvuru yapanların 2 bin 159’u ile yüz yüze, 274’ü ile telefonla, 100’ü ile de hem telefon hem de yüz yüze görüştüklerini açıklayan Akkoç, kadınlara iş ve hukuksal anlamda da destek verdiklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious