Güneydoğu’ya yeni teşvik hazırlığı

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Doğu ve Güneydoğu'nun ekonomik yönden gelişmesini hızlandıracak bir ekonomik paket üzerinde yapılan çalışmalarda sona gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pazar günü partisinin il kongresine katılmak için Diyarbakır'a gelecek Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 21 fabrikanın kurdelesini keserken, ekonomik paketi de açıklaması bekleniyor. Salı günü makamında bölgeden gelen işadamları ile milletvekillerini kabul eden Erdoğan, kendisine iletilen istekleri tek tek not aldı. Başbakan'ın ‘gelen talepler doğrultusunda bazı değişiklikler yapılabileceğini' söylemesi işadamlarını heyecanlandırdı. Toplantıda bulunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kutbettin Arzu, “Başbakan isteklerimizi dikkatle dinledi, not aldı. Vergi muafiyeti olabileceğini söyledi.” diye konuştu. İşadamlarının isteklerinin başında yatırımlardan 10 yıl vergi alınmaması, enerji ve işçilikte ‘bölgeye has' düşük uygulama geliyor.,

Hayvancılık ve kış turizminin gelişmesi için özel teşvik getirilmesi de listenin üst sıralarında yer alıyor. Maliye çevreleri, görüşmede gündeme gelen isteklerin incelendiği; ancak düzenlemelerin ‘sıkı mali disiplin' anlayışından taviz verilmeden yapılmasına çalışıldığı bilgisini veriyor. İstihdamı artırmak ve yatırımı özendirmek amacıyla çıkarılan Teşvik Yasası, 1,5 yıl içerisinde 164 bin kişiyi iş sahibi yaptı. Yasa kapsamına alındıktan sonra Afyon, Sivas, Aksaray, Düzce, Osmaniye ve Uşak'ta ciddi yatırımlar başladı. Ancak aynı hareketlilik Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli ve Diyarbakır'a yansımadı. İşsizlik kıskacındaki genç nüfusun terör örgütünün kucağına düşmemesi için bölgeye daha çok yatırım yapılmasını sağlamak amacıyla 2 ay önce başlatılan çalışmalarda önemli mesafe alındı. Bölge milletvekillerinin aktif rol aldığı ekonomik paket hazırlığı çerçevesinde, bölgede yatırımı yapılabilecek işler, yatırımların önündeki engeller, yeni yatırım yapılması için gerekli teşvikler üzerinde duruldu.

Mevcut teşvik yasasının, ulaşım imkanı geniş ve deniz kıyısına yakın ‘daha cazip' illeri de kapsadığı için, işverenin bölgeye gelmediği göz önünde bulundurularak, Doğu ve Güneydoğu'ya ‘özel imkanlar' içeren bir ekonomik paket hazırlanması kararlaştırıldı. İstekleri Başbakan'a ileten heyette, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Fehmi Uyanık ve Cavit Torun ile birlikte TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kutbettin Arzu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Şeyhmus Akbaş, Müstakil İşadamları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Öcal, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Raif Türk, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu yer aldı. Görüşmede, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Tarım ve Köyişleri Bakanı M.Mehdi Eker de hazır bulundu.

Erdoğan'ın da kendisine sunulan istekleri değerlendirerek bir paket hazırlattığını kaydeden AK Parti milletvekillerinden Uyanık, "Ancak içeriğini sadece Sayın Başbakan biliyor." dedi. Torun ise bölgeye has bir teşvik çalışmasından haberdar olduğunu; ancak içeriğini bilmediğini söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arzu da bölgenin kalkınmasına yönelik bir çalışmanın yürütüldüğünü belirterek, “Toplantıda huzur ve güven ortamının sağlanması, demokratik açılımların çoğaltılması, bölgeye has teşviklerin yeniden gözden geçirilmesi, GAP'ın bir an önce bitirilmesini istedik. Teşvik, altyapıya yatırımlar konusunda taleplerimiz oldu. İstihdam üzerinde birtakım yüklerin kaldırılmasını istedik. Başbakan'ımız vergide muafiyetlerin olabileceğini bizlere söyledi. Taleplerimizi not aldı." diye konuştu. Başbakan'ın Diyarbakır'a gelmeden bölge işadamlarıyla görüşerek sorunları dinlemesinin önemine dikkat çeken Güneydoğu Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmal Bedirhanoğlu, Başbakan'ın bu ziyaretinde ‘somut açıklamalar' bekliyor. Bedirhanoğlu, "Bölgenin kalkınması, refahı ekonomiden geçiyor. Olaylar çıkarılarak bir yerlere gelinemez. Problemler demokrasi ile çözülür. Olaylar bahane edilerek de antidemokratik uygulamaların getirilmemesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu. Son olayların Diyarbakır'ı 10 yıl geriye götürdüğünü öne süren ilin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölge için ‘pozitif ayırımcılık' istedi. Ebedinoğlu, "Buraya diğer bölgelerden farklı bir gözle bakılmalı. Huzur ve güvenlik için ekonomik refah şart. Bunun sağlanması için yatırımların önü açılmalı." tespitini dile getirdi. AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kurt da Başbakan'ın pazar günü ekonomik paketi açıklamasını bekliyor. Kurt, “Problemlerimizi mutat olarak iletiyoruz. İnanıyorum ki Sayın Başbakan'ımız ve hükümet bizim için çok güzel şeyler açıklayacak.” dedi.

Bu yıl 2 milyar YTL ayrılan Köy-Des Projesi kapsamında en büyük desteği 58 milyon YTL ile Diyarbakır aldı. Başbakan'ın ‘Kürt sorunu' ifadesiyle hafızalarda kalan bir önceki ziyaretinin aksine, bu kez ekonomideki olumlu gelişmeler ve bölgenin kalkınması için verdikleri çabayı öne çıkarması bekleniyor. Erdoğan'ın, halktan ‘terör ve terör örgütlerine prim vermemelerini' isterken, birlik ve beraberlik çağrısında bulunacağı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious