Güney'e üs, Talat'ı kızdırdı

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Talat, Güney Kıbrıs'ın Lübnan'da konuşlandırılacak BM gücü için üs olarak kullanılması planına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun BM'nin tarafsızlığına ve Kıbrıs konusundaki duruşuna uygun bir yaklaşım olmadığını vurgulayan Talat, Rum Yönetimi'nin zaafiyetleri bulunan ve yasal olmayan bir devlet olduğunu, kendi topraklarında da aynen Lübnan'da olacağı gibi BM Barış Gücü bulunduğuna dikkati çekti.

GİRİŞİM YAPILACAK

Kendi topraklarında olağanüstü bir durum olduğu için BM Barış Gücü bulunduran bir ülkenin barış gücü operasyonları için merkez kabul edilmesinin son derece yanlış olduğunu kaydeden Talat, KKTC olarak bu konuda BM Genel Sekreteri Kofi Annan nezdinde gerekli girişimleri yapacaklarını vurguladı.

PAPADOPULOS'A YALANLAMA

Talat, Rum basınında yer alan, Papadopulos'un "Talat'ı bir buçuk saatte ikna ettim" şeklindeki açıklamasına yorumunun sorulması üzerine şöyle dedi: "Böyle bir şey söz konusu değil. Tüm basın mensupları biliyor. Benim politikam yıllardır iki kesimli federal çözüm üzerinedir. Bu hiç değişmedi. Değişen Rum tarafının politikasıdır. Sayın Papadopulos BM Genel Kurulu'nun önünde, 2005 yılında, politikasının Ozmosis, yani Kıbrıslı Türklerin asimile edilmesi olduğunu söyledi. Dolayısıyla iki toplumlu, iki kesimli, siyasal eşitliğe dayalı federal çözümden vazgeçenin biz değil Rum liderliği olduğunu kendisi itiraf etti. Bugün de 'eğer Kıbrıs Türk tarafı yardımcı olursa komite çalışmalarında ilerleme olur' demektedir. Hâlbuki durum bunun tam tersidir. Bir an önce sorunun çözümünü sağlayacak müzakereleri başlatmak isteyen Kıbrıs Türk tarafıdır."

Buna engelin Rum tarafının çözüme olan isteksizliği olduğunu belirten Talat, Papadopulos'un bu gerçeği tersine çevirmeye ve gerçekleri ortadan kaldırmaya çalıştığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious