Güney'in işkenceli ifadesi delil olur mu?

Güney'in işkenceli ifadesi delil olur mu?.19854
  • Giriş : 08.04.2009 / 21:35:00
  • Güncelleme : 08.04.2009 / 21:47:41

Tuncay Güney’in Ergenekon davasına yön veren ifadelerinin işkence altında alındığının ortaya çıkması yeni bir tartışmayı başlattı: İşkence altında alınan ifade delil olarak kullanılabilir mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney'e işkence yapıldığı iddiaları konusunda Emniyet ve İçişleri Bakanlığı sessiz kalmayı tercih edereken; MİT Güney'in ifadelerini içeren kasedin 'talep edilince mahkemeye gönderildiğini' belirtmekle yetindi.

Ancak ifadenin işkence altında alındığının ortaya çıkması, 'hem sorumlular hakkında neden işlem yapılmıyor' hem de 'işkence altında alınan ifade delil olarak kullanılabilir mi?' tartışmasını beraberinde getirdi.

CMK'nın 418. maddesine göre, yasak usullerle elde edilen ifadeler rıza ile verilmiş olsa da mevzuata göre delil olarak kabul edilmiyor.

Kanadoğlu: Delil olamaz

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 'yasak delil'lerin kullanılmayacağını belirtirken şunları söyledi: “İşkenceyle alınan ifadenin, yasak delil kapsamına girdiğinde hiç kuşku yok. Yasa 'yasak delil kullanamazsın' diyor. Mahkemenin bunu göz önünde bulundurması lazım.”

Yargıç ve Savcılar Derneği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da işkence altında alındığı ortaya çıkan Güney'in ifadelerinin delil olarak kullanılmayacağının altını çizerken MİT'in söz konusu ifadeleri bilmesine rağmen, savcılara işkence ihbarında bulunmamasının suç olduğunu belirtti.

Eminağaoğlu, Ergenekon davasının birinci iddianamesinin eklerinde, söz konusu MİT Raporu'nun soruşturmayı yürüten Savcı Zekeriya Öz tarafından da talep edildiğinin görüldüğüne de dikkat çekerek “MİT raporu, 2003'te Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı'na gönderiliyor. Zekeriya Öz bile bu soruşturma başlatılırken o rapor kendisine verilmemiş. O rapor gitmiş olsa soruşturma ona göre gelişirdi” dedi.

Bu iddiaları önemsemeyen MİT'se Tuncay Güney'in sorgu ifadelerinin yer aldığı belgeyi ne zaman ve nasıl elde ettiğini mahkeme sürecinde Ergenekon davasının görüldüğü mahkemeye ilettiğini, mahkemeye bildirilen tarihe bakıldığında büyük bir gecikme olmayacağının anlaşılacağını savundu.

İçişleri: Başvuru yok

Güney'in işkence gördüğünün resmi belgelere yansıması, Emniyet ve İçişleri Bakanlığı'ndaysa sessizlikle karşılandı. Bir bakanlık yetkilisi, Güney'e işkence yapan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılabilmesi için mahkemenin iddiaları araştırma talebinde bulunması gerektiğini savundu.

Yetkili şunları kaydetti: “Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bakanlığa gelmeden, bakanlığın inceleme ya da soruşturma yaptırması usulen doğru değil. Güney'in ifadesinin işkence altında alındığı söyleniyor. Güney'in 'ben işkence altında ifade verdim' diye başvurması, savcılığın veya mahkemenin iddianın oruşturulması için başvuruda bulunması gerekir Bakanlığın devreye girmesi için.”

Radikal

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*