Güney'in MİT'teki gerçek görevi

Güney'in MİT'teki gerçek görevi .11733
  • Giriş : 26.11.2008 / 20:32:00
  • Güncelleme : 26.11.2008 / 20:35:51

Ergenekon'un karakutusu Tuncay Güney MİT elemanı mı? Eski MİT'çi Mahir Kaynak, Güney hakkında uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün ortaya çıkan bir belge "malumun ilanı" gibiydi. 2001 yılında poliste verdiği ifadelerle ilk kez Ergenekon terör örgütünün ortaya çıkmasına neden olan Tuncay Güney'in MİT elemanı olduğu, üstelik MİT'teki kod adının da "İPEK" olduğu ortaya çıktı. Mahir Kaynak Güney'in şu anda Ergenekon davasını dinamitlemek için kullanılan bir kişi olduğunu düşünüyor.

MİT YALANLAMADI AMA SAHİP DE ÇIKMADI

Güney'in MİT elemanı olduğuna ilişkin belgeyi de yayınlandı. Hemen ardından MİT açıklama yaptı. Güney'in MİT'le olan ilişkisi inkar edilmedi ama "Kayıtlı bir haber kaynağımız değildi" diye açıklandı. "Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontr Terör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997 yılında kuruluş şemasından çıkarılmıştır." diyerek de Kontr Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür'e gönderme yapıldı. "Güney Eymür'ün adamıdır" demeye getirildi. Zaten iddialara göre Güney'i yurtdışına kaçıran da Eymür'dü...

GÜNEY BİR HABER TOPLAMA ELEMANI

Eski MİT elemanı Mahir Kaynak MİT'in bu açıklamasının satır aralarını okudu. ATV Haber'e katılan kaynak öncelikle "kayıtlı haber kaynağımız değil" cümlesini açıkladı: "Bu 'artık görevde değil, bizle çalışırken bile ilişkisi zayıftı' demek. Yani Güney bir haber toplama elamanı..."

EN ALT DÜZEYDE ELEMANDIR, BELGELERİNE GÜVENİLMEZ

Peki "haber toplama elemanı"nın MİT'teki önemi ne? Kaynak bu soruyu şöyle cevaplandırıyor: "Haber toplama elamanının MİT içindeki yeri en alt düzeydedir. Haberler toplanır. Ama bu kaynakları doğrulayacak, analiz edeecek başka kişilere de ihtiyaz vardır. Haber toplama elemanlarının topladıkları her haber doğru ve güvenilir değildir... "

GÜNEY ERGENEKON'U DİNAMİTLEMEK İÇİN KULLANILIYOR

Kaynak 2500 sayfalık Ergenekon istihbaratının Tuncay Güney'in topladığı bilgilerle yazıldığını hatırlattıktan sonra can alıcı gerçeğe dikkat çekiyor: "Bir haber toplama elemanı, yani en alttaki eleman tüm Ergenekon'un yönlendiriyor. Diyorlar ki Tuncay Güney bu dava hakkında her şeyi biliyor. Bu çok büyük bir yanılgı. Gerçek şu: Tuncay Güney'i birisi aracı olarak kullanıyor. Tuncay Güney şu anda Ergenekon davasını dinamitlemek için kullanılan bir kişidir."

Kaynağın bir de çağrısı var: "Mahkemelerin bir takım istihbarat servislerinin kaynaklarından azade kalması gerekir."

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*