Güney'in sorgu kasetleri fırından çıktı

Güney'in sorgu kasetleri fırından çıktı.19854
  • Giriş : 29.01.2009 / 11:06:00

Gaziosmanpaşa'daki bir fırının altında çok sayıda resmî belge ile beraber Ergenekon tutuklusu Adil Serdar Saçan'ın, 2001'de sorguladığı Tuncay Güney'in sorgu kasetlerini ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon tutuklusu Adil Serdar Saçan'ın, 2001 yılında sorguladığı Tuncay Güney'in mülakat kasetlerini bir ekmek fırınında sakladığı öğrenildi. Terörle Mücadele ekiplerinin 12 Aralık 2003'te düzenledikleri baskında Gaziosmanpaşa'daki Karadeniz Ekmek Fırını'nın altında çok sayıda resmî belge ile beraber Güney'in sorgu kasetlerini ele geçirdiği ortaya çıktı.

Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Saçan, Güney soruşturmasına ait bilgi ve belgeleri alıkoymakla suçlanıyordu.

Adil Serdar Saçan, 2003'te Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevinden ayrıldıktan sonra işadamı Şevki Duyu'nun Gaziosmanpaşa'daki 'Duyu-San' isimli şirketinde bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme bulunduğu ihbarı yapıldı. Terörle Mücadele ekipleri 12 Aralık 2003'te şirkete baskın düzenledi. Yanındaki Karadeniz Ekmek Fırını'nın altında çok sayıda resmi belge ile beraber İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü arşivlerinde olması gereken Güney'in mülakat kasetleri ele geçirildi. Kasetler Şube'ye geri verildi. Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü de kasetleri Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Bu olayın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra geçen yıl eylül ayında tutuklanan Saçan'a, sorgusunda "Tuncay Güney'in mülakat kasetlerini, görevden ayrıldığınız dönemde yanınızda götürdüğünüz anlaşılmaktadır. Devletin arşivinde olması gereken bu kasetleri, ne amaçla götürdünüz?" şeklinde soru yöneltildi. Saçan bu konuyla ilgili Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 4 yıldan beri yargılandığını anlattı. Saçan, bu davada 5 ay hapis cezası almıştı.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*