Güngör Uras'a ödül

Güngör Uras'a ödül.13383
  • Giriş : 26.04.2008 / 23:48:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:03:16

Forum İstanbul’da Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Milliyet yazarı Güngör Uras, ödülünü yazılarında konu ettiği Ayşe Teyze’nin elinden aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyet yazarı Güngör Uras'ın yazılarında sık sık yer alan Ayşe Teyze, Uras'a ödül verdi! 23-25 Nisan arasında düzenlenen ve gündeme ilişkin ekonomik konuların masaya yatırıldığı Forum İstanbul, önceki gece ödül töreniyle sona erdi. Gecede ödül alanlar arasında Milliyet yazarı Güngör Uras da vardı. Uras'a ödülünü ise yazılarındaki Ayşe Teyze'yi temsilen, yıllarca evinde terzilik yapan ev hanımı Ayşe Hacıbektaşoğlu verdi.
Karmaşık ekonomik olayları halka anlatabilmek için Ayşe Teyze karakterini yaratan Uras, bir röportajında bu karakterin nasıl doğduğu konusunda şunları söylemişti:

“Yazılarımı yazarken, 'Ben bunları kime anlatıyorum?' sorusundan yola çıktım. Senelerce önce yazılarımda hep annemi muhatap alırdım. Annem iyi bir gazete okuyucusuydu ve yazılarımı, onun anlayacağı şekilde kaleme alırdım. Annemin vefatının ardından, Ayşe Teyze adını verdiğim bir karakter oluşturdum.”

Törende Güngör Uras ve Prof. Dr. Gülten Kazgan'a Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Hakan Gürsu'ya Ulusal Onurumuzu Uluslar arası Boyuta Taşıma Başarısı Gösterenler Ödülü, Nimet- Ömer Kahraman, Necati Kurmel, Halit Narin, Erkut Soyak ve İsmail Tarman'a Eğitime Hayat Verenler Ödülü, Elazığ Valisi Muammer Muşmal'a da Eğitim Özel Ödülü verildi.

IBM'in yaş günü İstanbul'da

Bu arada IBM Başkan Yardımcısı Nicholas Donofrio da Forum İstanbul'un onur konuğu olarak İstanbul'a geldi. Forumun kapanış konuşmasını yapan Donofrio, IBM'in 70'inci kuruluş yıldönümü kutlamalarının bu yıl Türkiye'de yapılacağını söyledi. Donofrio “Bu muhteşem ülkede bu yıl kuruluşumuzun 70'inci yılını kutlayacağız. 1990 yılında başladığımız küreselleşme atılımımızla her yerde küçük küçük IBM'ler kurduk. Türkiye çok önemli hale geldi” dedi.

44 yıldır IBM'de çalıştığını belirten Donofrio üzerinde çalıştıklarını yeni bilgisayarı şöyle anlattı:

“Yaklaşık 5 yıldır yeni bir bilgisayar üzerinde çalışıyoruz. Bu şimdiye kadar yapılan en ekolojik bilgisayar olacak, az enerji harcayacak. Tabii ki dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olacak.”

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious