Güngören bombacıları polis çıktı

Güngören bombacıları polis çıktı.10482
  • Giriş : 11.04.2009 / 22:33:00

İçişleri Bakanı Atalay ve Emniyet Müdürü Cerrah"ın “Güngören saldırısını düzenleyenlerle aynı kişilerin işi” dediği Beylikdüzü bombalamasını iki polis yapmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Güngören"de 17 kişinin ölmesine yol açtıkları ve PKK"lı oldukları gerekçesiyle yakalanan altı sanığın, Beylikdüzü"ndeki kafeyi de bombaladıkları iddia edilmişti. Beylikdüzü eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı"nın da aralarında olduğu çeteye yönelik dinlemelerde ise, bombalamayı iki emekli polis memurunun yaptığı ortaya çıktı

İstanbul Beylikdüzü eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı'ya yönelik operasyon başka bir gerçeği ortaya çıkardı. 15 Temmuz 2008'de Beylikdüzü'nde bir kafeye atılan ve 10 kişinin yaralandığı bombanın PKK tarafından değil, rant kavgası sırasında kafe sahibini korkutmak için oluşturan çete üyelerince atıldığı ortaya çıktı.
Suç işlemek için çete oluşturdukları, ihaleye fesat karıştırdıkları ve rant sağladıkları iddiasıyla jandarma tarafından başlatılan soruşturmada eski Beylükdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı'yla birlikte 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında emekli iki polis memuru dikkat çekiyor.

Dinlemeye takıldılar
Jandarmanın yaptığı operasyonda telefon dinlemelerine takılan eski bomba uzmanı emekli polis İ.A'nın bombayı hazırladığı iddia ediliyor. Başka emekli bir polis memuru M.S. de bombalama eylemine karıştığı ileri sürülüyor. Zanlılar, Beylikdüzü'nde bulunan kafe sahibini korkutmak için çay bahçesine bomba atmakla suçlanıyor.
İstanbul Güngören'de 27 Temmuz 2008'de 17 kişinin faili oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan ve tutuklanan altı sanıkla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde basın toplantısı yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, zanlıların ayrıca Beylikdüzü'ndeki bombalı saldırıyı yaptıklarını iddia etmişti. Güngören olayından dört gün sonra 2 ağustosta İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerah'la birlikte basının karşısına çıkan Bakan Atalay, Güngören'i kana bulayan sanıkları yakaladıklarını belirterek, bu sanıkların aynı zamanda Beylikdüzü'nde bir çay bahçesine bomba koyan sanıklar olduğunu söylemişti. Atalay şöyle konuşmuştu: "Güngören'deki terörist saldırıya yönelik çalışmalar kapsamında 15 Haziran 2008'de Beylikdüzü'nde bir çay bahçesinde gerçekleştirilen ve 10 kişinin yaralandığı saldırıda bu şahıslar tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Bu olayda böylelikle aydınlatıldı."

Bombayı hayâli sanık koymuş
Bakan'ın açıklamasından sonra adliyeye çıkarılan 10 şüpheliden altısı "örgüt üyeliği", "yardım ve yataklık" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
11 mayısta başlanacak Güngören davasının iddianamesine göre sanıklardan Hüseyin Türeli ile Nusret Tebiş'in bomba konulma sırasında gözcülük yaptıkları iddia edilerek 18 kez ağırlaştırılmış hapis cezaları isteniyor. İddianamede bombayı koyan kişinin kod adlarının tespit edildiği ama gerçek kimliğinin ise bilinmediği yer aldı. Beylikdüzü Yeşil Vadi Kafeye de bu ismi ve kimliği belirlenemeyen kişinin bombayı koyduğu ve 10 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia ediliyor.

Hayırlı evlat iddiası
Eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı'nın İstanbul Valisi Muammer Güler'in manevi oğlu olduğu idda edildi. İddialara yanıt veren vali Güler "Benim Horasan Kaymakamlığım sırasında, bir dağ köyünde okula yazılamadığını muhtarın iletmesi üzerine, kendisinin okula yazılmasında çabam olduğunu buraya geldiğinde bana söylemişti. Elbette ki böyle bir soruşturma geçirmesinden dolayı üzüntülüyüm" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*