Güngören'deki bombanın amacı belli: Kaos

Güngören'deki bombanın amacı belli: Kaos.15337
  • Giriş : 29.07.2008 / 08:23:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 10:07:51

Türkiye, Ergenekon'la, terörün ülkeyi kaos ortamına çekmek için neler yaptığını tartışmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon'un, PKK, Hizbullah, DHKP-C gibi terör örgütleriyle işbirliği yaptığı iddianamede belgelenirken, Güngörende önceki gece düzenlenen hain saldırı Türkiye ile birlikte bütün dünyayı ayağa kaldırdı.


Emniyet, 18 kişinin hayatını kaybettiği olayın faillerini yakalamaya çalışıyor. Alınan bilgilere göre bomba, daha önce Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu suikastları ile Anafartalar Çarşısı ve Diyarbakır'daki saldırıda kullanılan RDX. Uzmanlar, eylemi terör örgütlerinin ortaklaşa düzenlemesi ihtimali üzerinde duruyor, hedefi ise 'kaos ortamı oluşturmak' sözleriyle özetliyor. Bu tür saldırıların ne amaçla yapıldığı Ergenekon iddianamesinde de ayrıntılarıyla anlatılıyor: "Ülkede yönetim zafiyeti oluşturacak derecede eylemler yapıp kamu düzenini bozacak kargaşa ortamı meydana getirmek. Devleti gizlice yönetmek ve bu hususta ülkede kaos ve düzensizlik ortamı oluşturacak eylemler ve şok suikastlar düzenlemek. Ülkenin karışmasını sağlamak, böylelikle antidemokratik yollarla yöneti- mi ele geçirmek."

Suikastlarda kullanılmıştı

İlk belirlemelere göre, Güngören'deki saldırıda Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı suikastları ile Anafartalar Çarşısı ve Diyarbakır'daki patlamalarda görülen RDX kullanıldı. Uzmanlar, Güngören'deki eylemi terör örgütlerinin ortaklaşa düzenlediğini tahmin ederken, Ergenekon iddianamesine gönderme yapıyor.

 

Teröre en güzel cevabı halk verdi

Güngören'de hayatını kaybedenlerin cenazeleri dün toprağa verildi. Saldırının ardından evlerine astıkları bayraklarla terörü kınayan halk, dünkü cenaze töreninde de ülkeyi karıştırmaya çalışanlara en güzel cevabı verdi. Adli tıptan cenazelerini hep birlikte alıp, cenaze namazında, devlet erkânıyla saf tuttu. İmamın 'işte devlet, işte millet' mesajı dikkat çekerken, bazı bakanlar gözyaşlarını tutamadı. Acılı aileleri teselli eden Başbakan Tayyip Erdoğan, namazın ardından cenaze arabasına kadar tabutlara omuz verdi.

Doğacak bebekleri için alışverişe çıkmışlardı

Hain olayda hayatını kaybeden Filiz İkiz'in (27) 13 gün sonra doğum yapacağı öğrenildi. Sorunlu bir hamilelik süreci geçirdiğinden 7 aydır düzenli sokağa çıkamayan İkiz'in dünyaya gelecek ikiz erkek bebekleri için alışverişe çıktığı ifade edildi. Eşi İlhan İkiz ile alışverişten dönen bayan İkiz'in birinci patlamada yaralananlar için geri döndüğü bildirildi. Üzüntülerinin büyük olduğunu söyleyen Filiz İkiz'in erkek kardeşi Veysel Çağlan, acılarını şöyle yansıttı: "Ablam sorunlu bir hamilelik yaşadığından 7 aydır dışarı yalnız çıkamıyordu. Doğuma az bir süre kaldığı için doktordan izin alındı. Ancak ablam ve yeğenim hain saldırıyla karşılaştı. Beş saatlik bir ameliyat geçirmelerine rağmen ikisini de kaybettik."

Anneanneye ziyaret acı bitti

Aleyna Çelik (3) ile kuzeni Taha Yıldız'ın (4) olay sabahı Büyükçekmece'den anneanneleri Perihan Öztürk'ü ziyarete geldikleri belirtildi. Uzun süredir torunlarının hasretini çeken Öztürk ailesinin Kıraç'ta oturan torunlarını bir günlüğüne misafirliğe getirdikleri öğrenildi. Torunlarının acısını yaşayan Aleyna'nın babaannesi Satı Çelik duygularını şöyle aktardı: "Bir günlük ziyaret için anneannesine kuzeni Talha Yıldız ile birlikte gittiler. Anneanneleri onları gezmeye çıkarmış, daha sonra patlama olmuş. İki çocuğumuzu da kaybettik. Anneanneleri ise ağır yaralı."

Halit öğretmenin emeklilik hayali

Eğitim gönüllüsü Halit öğretmen de hain bombanın kurbanlarından. Orgeneral Eşref Bitlis İlköğretim Okulu'nda beden eğitimi öğretmenliği yapan Halit Öge'nin (50) 1 yıl sonra emekliye ayrılacağı belirtildi. Öge'nin ilk patlamada yaralananları kurtarmak için olay yerine gittiği de öğrenildi. Halit öğretmenin üniversite de okuyan 21 yaşında bir de kızı bulunuyor.

Terör Şeyma'yı balkonda vurdu

Güngören'de önceki akşam meydana gelen hain saldırıda 17 vatandaşımız hayatını kaybederken 154 kişi de yaralandı. 3 yaşındaki bebekten 65 yaşındaki ihtiyara birçok kişinin vefat ettiği saldırı terörün hain yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. Yaraların sarılmaya çalışıldığı olaydan geriye yürekleri dağlayan hikâyeler kaldı.

İkinci bombanın patladığı evin hemen karşısında oturan 12 yaşındaki Şeyma Özkan'ın ölümü ailesiyle birlikte tüm Türkiye'nin yüreğini yaktı. Ölüm, küçük Şeyma'yı evlerinin balkonunda yakaladı. Birinci bombanın çıkardığı ses üzerine balkona çıkan Şeyma, aşağıya bakarken ikinci bomba patladı. Şarapnel parçası nın göğsünden girip kafasının arkasından çıktığı talihsiz Şeyma, yere yığıldı. doktor Refik Saydam İlköğretim Okulu'nda okuyan Şeyma'nın annesi Selma Özkan, büyük acı yaşıyor. Acılı anne yakınlarının yardımıyla ayakta durabiliyor. "Allah'ım bu acıya nasıl dayanacağım. Bana yardım et." diye ağlayan talihsiz kadın, kızını kurtaramamanın acısını yaşıyor. Ayakkabıcılık yapan baba Aydın Özkan ise kızını balkondan içeriye girmesi için uyardığını; tam bu esnada ikincisinin patladığını aktarıyor: "Canımın yarısı gitti. Bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Benim canımı yakanları Allah'a havale ediyorum."

Karı koca ölüme el ele gittiler

Hain saldırı Mehmet Fikri (65) ile Sebahat Kuş (63) çiftini caddede gezinti yaparken yakaladı. Saldırıdan az önce yürüyüşe çıkan yaşlı çift, ilk patlamanın ardından yaralılara yardım için koşarken ikinci patlama yaşanmış. Kızları Oya Kuş da hastanede ölümle pençeleşiyor. Oğulları Olcay Kuş ise acılarının kelimelerle ifade edilemeyeceğini dile getirirken, "Acımız çok büyük. Teröre lanet olsun." diyor.

Hain saldırının olduğu yere 15 metre uzaklıkta oturan Münevver Karakaya, ilk patlamayı gözleriyle gördüğünü söyledi. Karakaya "Benim misafirlerim gelmişti. Öyle kurtulduk." dedi. İlk patlamayı "Önce ışık çıktı, sonra aşırı bir gürültü koptu." sözleriyle anlatan Karakaya, "İlk patlamanın ardından oğluma bir battaniye verdim. Bir yaşlı teyze sürünerek bizim bu tarafa doğru yaklaşıyordu. Aşağı indi ve onu sardı. Hemen ambulans gelmişti. Yaşlı teyzeyi oğlum ambulansa götürürken ikinci patlama oldu. O an işte ilk patlamanın olduğu yere yığılmış insanların kimi parçalandı, kimi yaralandı, kimi kör oldu, kimi de panikle bir yerlere koşturmaya başladı. İnsanlar havaya uçmuştu." dedi. Hasta eşiyle sürekli patlamanın olduğu yere gidip banklarda oturduklarını aktaran Karakaya, yalnızca önceki akşam dışarı çıkamadıklarını vurguladı.

Ambulans şoförü: Yerler insan parçasıyla doluydu

Güngören'deki terör saldırısının çirkin yüzünü görgü tanıklarının ifadeleri tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Olaydan 8 dakika sonra bölgeye intikal eden özel bir hastanenin ambulans şoförü Göksel Erdoğan, ''Patlamanın olduğu 100 metrelik alanda yaralı birçok insan vardı. Yerde yatanlar yardım bekliyordu. İnsanlardan kopan parçalar ise etrafı kaplamıştı.'' dedi. Olay gecesi ambulansıyla yirmiden fazla yaralı taşıdığını anlatan Erdoğan, ''Normalde ambulansa en fazla bir yaralı almamız gerekiyor. Ancak acil müdahale için biz 3-4 yaralı birden aldık.'' ifadesini kullandı. Bombanın şiddetiyle bir ticari taksinin metrelerce uzağa fırladığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Patlamadan sonra cadde üzerinde bulunan evlerden aşağıya birçok battaniye ve çarşaf atıldı. Bu malzemelerle sedyeler beklenilmeden yaralılar hastanelere kaldırıldı."

 

 

Emre Belözoğlu, hocasını kaybetti

Emre Belözoğlu ve Arif Erdem'in Zeytinburnuspor'dan antrenörü olan Hayrettin Güner de hain saldırıda öldü. Patlamanın meydana geldiği yerde oturan CSF Bağcılar Spor Kulübü Antrenörü ve Galatasaray Bağcılar Futbol Okulu Teknik Sorumlusu Hayrettin Güner'in, kuşlarına yem almak üzere evinden çıktığı belirtildi. Cenazesi Yenibosna'daki Adli Tıp kurumu'na getirilen Güner'in eşi Bengü Güner, olayın faillerine lanetler yağdırdı. Ayakta durmakta zorlanırken, eşinin saka kuşu beslediğini ve kuşlarına yem almak için evden çıktığını belirten Güner, "Hayrettin'in iki tane kuşu vardı. Marketin yanındaki kuşçudan yem almaya gitmişti. Fakat gelmedi, gelemedi." diye konuştu. Güner'in Fenerbahçe'nin yeni transferi Emre Belözoğlu ile Teknik Direktör Arif Erdem'i Zeytinburnuspor'da oynadığı zamanlarda teknik direktörlüğünü yaptığı öğrenildi. Güner'den geriye, Emre Belözoğlu ile çektirdiği fotoğrafları ve hoca olarak çıktığı Futbol maçlarına ait fotoğraf ve görüntüleri kaldı.

Hain saldırıya en güzel cevabı cenazeye katılan halk verdi

Güngören'i kana bulayan hain saldırıda hayatını kaybeden 10 kişi için Fetih Camii'nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Başbakan Tayyip Erdoğan ile bazı bakan ve milletvekilleri de katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise çelenk gönderdi. Türk bayrağına sarılı naaşları Adli Tıp'tan camiye getirilen Yunus Öztürk, Alim Mantarcı, Halit Öge, Furkan Şentürk, Macide Aydın, Mehmet Fikri Kuş, Sabahat Kuş, Aleyna Çelik, Filiz İkiz ve Şeyma Özkan'ın cenaze namazlarını İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı kıldırdı. Binlerce vatandaşın katıldığı namazın ardından cemaate hitap eden Kavaklı, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı: "Millet burada, devlet burada, cenazeler burada. Allah milletimize zeval vermesin. Terörin dini, imanı, milliyeti yoktur. Bizim birliğimizi hiç kimse bozamayacak." Başbakan Erdoğan namazın ardından ölenlerin yakınlarına sarılarak başsağlı diledi.

'Terör örgütlerinin ortak eylemi olabilir'

Terör uzmanları Güngören'deki patlamaların terör örgütlerinin 'ortaklaşa hareketi' olabileceğini söyledi. Yard. Doç. Dr. İdris Bal, "Terörün ne ideolojisi, ne dini, ne de onurlu prensipleri var. Özünde bunların ortak bir paydası illegalite ve terördür. Bunlar, insanları şaşırtacak kadar birbirleriyle işbirliği içine giriyorlar." yorumu yapıyor. Güngören'deki patlama olayının farklı örgütlerin işbirliği ile gerçekleşme olasılığına dikkat çeken Bal, Ergenekon İddianamesi'nde yer alan haliyle, farklı terör örgütlerinin işbirliğine gitmesinin hiç de zor olmadığına dikkat çekiyor. USAK Başkanı Sedat Laçiner ise, "Olayın faili PKK gibi görünse de, saldırının başka gruplara da açık olabileceği unutulmamalı." hatırlatması yapıyor. Ergenekon iddianamesinin farklı terör örgütlerinin birlikteliğini ortaya koyması bakımından ilgi çekici olduğunu kaydeden Laçiner, "Hiçbir örgütün, bir diğerinden bağımsız olmadığını hatırlatmamız lazım." diyor. Mahir Kaynak, "Eylemi yapan ve yaptıranlar arasında fark var. Yapanı değil, yaptıranı aramamız lazım." değerlendirmesinde bulunuyor. Ali Nihat Özcan da olayın failinin PKK gibi görünmesine rağmen, arkasında başkalarının da bulunabileceğini dile getiriyor.

Dünya, olayı nefretle kınadı

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer: Korkunç terör saldırısı vahşi biçimde sivilleri hedef almıştır. Ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Lluis Maria de Puig: Dünyadaki hiçbir sebep böyle iğrenç bir eylemi haklı çıkaramaz.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis: Terörizmin uygar ve demokratik ülkede yeri yoktur.

ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Sözcüsü Gordon Johndroe: Türk halkı terörle mücadele ederken onların yanındayız. Problemin çözümü için Türk halkıyla olmayı sürdüreceğiz.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev: Patlamalardan derin üzüntü duydum. Masum insanların ölümüne sebep olan saldırıları kınıyorum.

Acı bilanço

Hain saldırıda, Fadime Beşkan, Macide Aydın, Hayrettin Güler, Şeyma Özkan, Taha Yıldızlı, Aleyna Çelik, Servet Asan, Alim Mantarcı, Filiz İkiz, Murat Ağca, Halit Öge, Mehmet Fikri Kuş, Sabahat Kuş, Yunus Öztürk, Dursun Ali Aydemir, Furkan Şentürk ve Abdullah Güller hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*