Güngören'deki patlamada son durum

Güngören'deki patlamada son durum.10891
  • Giriş : 28.07.2008 / 21:00:00

Güngören'deki patlamada 40'a yakın konut ve 32 işyerinde hasar tespit edildiğini söyleyen İstanbul Valisi Güler, bomba türü ile ilgili iddialara açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Valisi Muammer Güler, Güngören'de dün meydana gelen patlamalara ilişkin, ''Bizim teknik değerlendirmelere, alınması gereken ikinci hatta üçüncü teyitlere dayanmadan bir bomba türünü açıklamamız mümkün değil'' dedi.

Muammer Güler Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, bombanın türünün belirlenip belirlenmediği yönündeki sorusuna Güler, ''Televizyonlarda farklı bilgiler yer alabilir, ancak bizim teknik değerlendirmelere, alınması gereken ikinci hatta üçüncü teyitlere dayanmadan böyle bir bomba türünü açıklamamız mümkün değil'' yanıtını verdi.

Vali Güler, bombanın türünün açıklanmasının soruşturmanın sürdürülmesine de uygun düşmediğini dile getirerek, bir an önce bu işin faillerinin bulunabilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Şehitlerin cenaze törenlerine dikkati çeken Güler, şunları kaydetti:

''İstanbullular bu konuda büyük bir vakar örneği gösterdiler. Şehit aileleri önemli bir duruşu sergilediler. Çok kalabalık bir topluluğun katıldığı törende teröre karşı asil, kararlı ve yılmayacak bir duruş sergilendi. Bunu çok önemsiyorum. Birlikteliğimizi bir kez daha gösterdik, terörü yapanlara. Ayrıca İstanbul polisi bilgisiyle tecrübesiyle bu konuyu çözebilecek kapasitededir.''

Hastanelerdeki yaralıların sayısının da 40'a indiğini belirten Güler, bu yaralılardan 3'ünün hayati tehlikesinin bulunduğunu bildirdi.

-ZARARLAR KARŞILANACAK-

Olay yerinde sabah saatlerinden itibaren hasar tespit çalışmalarının da başladığını anlatan Vali Güler, ''40'a yakın konutta, 32 iş yerinde, 13 araçta hasarlar tespit edildi. İlgili mevzuat gereğince terör ve terörden doğan zararların karşılanması kapsamında zararlar karşılanacak. Başbakanımızın bugün verdiği talimatla ödenek bugün valiliğimize intikal etmiştir'' diye konuştu.

Vali Güler, bir gazetecinin, ''Göz altı var mı?'' sorusu üzerine ise ''O konuyla ilgili konuşmak istemiyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*