Güngören'deki saldırıda Ergenekon şüphesi

Güngören'deki saldırıda Ergenekon şüphesi.15337
  • Giriş : 15.08.2008 / 09:37:00

Savcı Öz'ün, ABD konsolosluğu ve Güngören'deki saldırıların Ergenekon'la bağlantısını araştırdığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üsküdar Belediyesi'nin ek hizmet binası yakınındaki patlamalar da araştırma kapsamında. Ergenekon terör örgütü soruşturmasının yürüten savcılığın, 86 sanık hakkında açılan ''Ergenekon'' davası ile ilgili olarak, davanın görüleceği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, daha önceden sunulan 442 klasör dışında 7 klasör daha belge sunduğu öğrenildi. Mahkemenin DVD formatındaki bu belgeleri inceledikten sonra çoğaltarak taraf avukatlarına dağıtacağı kaydedildi.

Soruşturmayı yürüten savcılığın, Güngören Menderes Caddesi'nde bir süre önce meydana gelen ve 17 kişi ile bir doğmamış bebeğin ölümüyle sonuçlanan terörist saldırı ve Üsküdar Belediyesi'nin ek hizmet binası yakınındaki patlamaların ''Ergenekon terör örgütünce gerçekleştirildiği yönündeki iddiaları araştırdığı'' belirtildi.

Örgüt ilişkisi araştırılıyor

Savcılığın, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde yaşanan ve 3 polis memurunun şehit olduğu silahlı saldırının da ''Ergenekon terör örgütü'' ile bir ilişkisinin bulunup bulunmadığı yönünde araştırma yaptığı bildirildi. Yetkililer, yapılan ilk incelemenin ardından Üsküdar Belediyesi'nin ek binasına yapılan el yapımı havan mermisiyle yapılan saldırının asıl hedefinin binanın yaklaşık 300 metre uzağındaki 1. Ordu Komutanlığı'nın bulunduğu Selimiye Kışlası'nın olduğunun açıklamıştı. Söz konusu saldırıda 3 belediye işçisi hafif şekilde yaralanmıştı.

Bu arada Ergenekon iddianamesine ilişkin bazı evrakların bulunduğu bir klasör daha DVD'ye aktarılarak taraf avukatlarına dağıtıldı.

442 No'lu klasör avukatlarda

"Ergenekon" davasına bakacak olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 420 sayfadan oluşan 442 No'lu klasörün de DVD'ye aktarım işlemini tamamlandı. Taraf avukatlarına dağıtılan DVD'de, Tuncay Güney'e ait mülakat çözüm tutanağı ile bu mülakatın özet tutanağı, sanıklardan Sedat Peker'e ait çeşitli birimlerde alınan ifade tutanakları; yine sanıklardan Semih Tufan Gülaltay'ın “elebaşılığını” yaptığı belirtilen suç örgütüne yönelik yapılan soruşturma dosyasından elde edilen telefon görüşmelerin dökümleri; Yaşar Öz, Ziya Bandırmalıoğlu ve Sedat Şahin “liderliğinde kurulduğu” öne sürülen suç örgütlerine yönelik yapılan soruşturma kapsamında elde edilen telefon görüşmelerinin de dökümleri yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*