Günlüğü sadece 8 YTL'ye araba

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

İki paket sigara, altı otobüs ve bir sinema bileti, bir hamburger menü ya da iki lahmacun bir ayran... Bütün bunları 8 YTL ile alabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genç girişimci Cemal Serhan Oralkan kurduğu Carpuzz ile Türkiye'de hem reklam hem de araç kiralama alanında bir ilk gerçekleştiriyor. 18 yaşında gittiği Avusturya'da gördüğü iş modelini Türkiye'de taşıyan Oralkan, günlüğü 8 YTL'den otomobil kiralıyor. Fiyatın bu kadar ucuz olmasının sırrı ise araçlara aldığı reklam... 30 Smart marka otomobilden oluşan bir filoya sahip olduklarını belirten Oralkan, "Türkiye'yi alternatif bir reklam mecrası ile tanıştırdık. Araçların üstüne aldığımız reklam sayesinde müşterilerde araçları daha ucuza kiralama imkânı buldu. Böylece hem markanın görünürlüğü artıyor, hem de müşterimiz ucuza araç kullanıyor" diyor. Bugüne kadar hiç reklam yapmamalarına rağmen Carpuzz'un isminin ağızdan ağza hızla yayıldığını belirten Oralkan, iki yılda 2 bin müşterilik bir portföye ulaştıklarını söylüyor.

Tüketici araçların Smart olmasını istedi

Carpuzz'u kurmadan önce Oralkan'ın ilk işi potansiyel müşterilerin nabzını tutmak olmuş. Firmalarla yaptığı görüşmelerden olumlu geri dönüşler alan Oralkan, 2005 yılında şirketi kurmuş. Cemal Serhan Oralkan, "Firmaların hepsi 'çok güzel bir mecra ancak araçların bir kaza ya da olaya karışmasından korkuyoruz. Markamızın zarar görmesinden endişe duyuyoruz' dediler. Biz de bunun için kiralama işine belli şartlar getirdik. Örneğin, aracı kiralayacak olan kişiyle mutlaka yüz yüze mülakat yapıyoruz. Hem biz onu tanıyoruz hem de ona kurumsal kimliğimizi anlatıyoruz. Kişiye güvendiğimiz anda aracı kiralıyoruz. İstemediğimiz profilleri de çekmemek için kendi reklamımızı yapmıyoruz" diyor.

Oralkan, otomobil marka seçimini ise yaptıkları bir anketle belirlediklerini anlatıyor. "İşin içinde reklam olduğu için araçların da dikkat çeken modeller olması gerekiyordu. Bunun içinde tercihimiz Smart'tan yana oldu. Tüketici bazlı yaptığımız ankette ise katılımcıların büyük bir kısmının Smart kullanmak istediğini gördük" diyen Oralkan, bunun üzerine Smart'la bir anlaşma yaptıklarını söylüyor.

Carpuzz'un ünü Armani'ye kadar gitti

İlk günden itibaren yoğun bir taleple karşılaşan Carpuzz, iki yılda 2 binin üzerinde müdavimi olmuş. Ünlü basketbolcu Ömer Büyükercan'da müdavimler arasında. En fazla Beşiktaş ve Şişli'den talep var. Kiralayanların yüzde 40'ı ise master yapmış. "Araçları gelin arabası yapmak için bile kiralayanlan var" diyen Oralkan, en büyük müşteri kitlelerinin ise bankacılar olduğunu söylüyor. Oralkan, "Kiralayanların büyük bir kısmı bankacı. Para ile içli dışlı oldukları ve hep en ucuzunu aradıkları için bankacılar en önemli müşterilerimiz. Bankacıları teknoloji sektöründe çalışanlar takip ediyor. 15 Mart 2005 ile 30 Haziran 2006 tarihleri arasında sürücülerimiz ortalama ayda araç başına 2 bin 290 km yaptı. İstanbul'un şehir merkezi nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında bulunmaz bir hareketli mecra" diyor.

Carpuzz'un reklamverenler cephesinde de belli bir kitlesi oluşmuş durumda. Dünyaca ünlü İtalyan moda devi Emprio Armani bile ismini Smart'ın üstüne yazdırmış. Fransız kozmetik firması Loreal ve Gürallar Porselen de Smart'larla sokak sokak gezen firmalardan...

Erken gelen ucuza kiralıyor

Gelen talep üzerine filoyu büyüteceklerini belirten Oralkan, 2007 yılında Mini Cooper'ların da portföye ekleneceğini kaydetti. Oralkan, 2007 yılı büyüme stratejileri içinde franchising ile yayılma planlarının da olduğunu söyledi. "Ankara ve İzmir'den yoğun talep alıyoruz. Bu illere franchising vermek için çalışmalara başlayacağız. Ama öncelik İstanbul'un Anadolu yakasında da bir ofis açmak" diyen Oralkan, talebe yetişemedikleri için büyümenin de şart olduğunu vurguluyor. Bayram ve yılbaşı tatili için araçların birkaç hafta öncesinden kapatıldığını söyleyen Oralkan, şöyle devam ediyor: "Carpuzz'un fiyat stratejisi borsa gibi. 8 YTY ile 39 YTL arasında değişen bir fiyat aralığı var. Talebin yoğunluğuna göre fiyatlarda artıyor ya da düşüyor. Ama havayolu şirketlerinde olduğu gibi erken rezervasyon yaparsanız fiyat 8 YTL. Şu anda kiralamaları yaklaşık 15 YTL'den yapıyoruz."

Günde 25 km'den az dolaşana ceza var

* Capruzz'dan araç kiralayacak olanların öncelikle www.carpuzz.com'dan sisteme üye olmaları gerekiyor.

* Rezervasyonlar sadece kredi kartı ile web sitesi üzerinde yapılıyor. Kiralayana ait kredi kartının kullanım tarihinden itibaren en az altı aylık bir kullanım süresinin olması gerekiyor.

* Carpuzz.com otomobilleri maksimum 5 günlük kiralanabiliyor.

* Sürücülerin 23 yaşında ve en az 5 yıllık B sınıfı ehliyet sahibi olması şart.
* Araba kiralayanlar İstanbul dışına çıkamıyor. İstanbul içinde günde en az 25 kilometre, en fazla ise 100 km. yapmaları isteniyor. 25 km'nin altında kalan her bir kilometre için 1 YTL ceza uygulanıyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious