Günlük ihracat 400 milyon dolar

Günlük ihracat 400 milyon dolar.9956
  • Giriş : 11.08.2008 / 11:29:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin günde 400 milyon dolar ihracat yapar hale geldiğini belirterek, ihracatın olmaması halinde sanayinin çarklarının duracağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüzmen, Avrupa ekonomilerindeki gelişmeleri dikkatle izlediklerini bildirdi.

Bakan Tüzmen, ihracattaki gelişmeler ve Avrupa ülkelerinde ekonomilerinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin motorunun ihracat olduğunu kaydederek, sanayinin çarklarını yağlayıp çalıştıranın da ihracat olduğuna işaret etti.

Son dönemde değerli YTL nedeniyle, önemli miktarda ithal ara mal kullanılsa da fabrikaların çalıştığını ve ara malların işlenerek ihraç edildiğini söyledi. Tüzmen, sanayicilere mümkün olduğunca yerli ara malı kullanma çağrısı yaptı.
İhracatta yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin morali olduğunu ifade eden Tüzmen, 125 milyar dolarlık ihracat hedefinin son 12 aylık ihracat baz alındığında, şimdiden 2 milyar dolar aşıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Şu anda, son 12 aylık ihracat 127 milyar doları aşmış durumda. Son aylarda ortalama aylık 12 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz. Diğer bir deyişle, günde 400 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Bu önemli bir rakamdır. Dünyada ihracat devi ülkeler bu rakama ulaşabiliyorlar. Türkiye ihracatta, dünyanın en büyükleri arasında olduğunu ispatlamıştır."

Dünyada yaşanan durgunluğun Türk ihracatçısını olumsuz etkilememesi için, ihracatçı sektörlerle sürekli irtibat halinde olduklarını kaydeden Bakan Tüzmen, yaşanan sorunları günü gününe takip ettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*