Günlük su tüketiminde 8x8 kuralı

Günlük su tüketiminde 8x8 kuralı.11845
  • Giriş : 30.05.2008 / 13:25:00

Günde ne kadar su içmeli, suyu nasıl tüketmeliyiz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeterli sıvı alınamaması vücutta pek çok rahatsızlığa sebep olabilirken, suyun faydaları anlatmakla bitirilemiyor. Peki günde ne kadar su içmeli, suyu nasıl tüketmeliyiz?

Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümüínden Dyt. Oya Yüksek, hayatımızın en önemli vaz geçilmezleri arasında yer alan su hakkında önemli açıklamalar yaptı. "Su tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar" ın neler olduğu hakkında bilgi veren Yüksek, "Gün içinde ne kadar su tüketmeliyiz?" sorusuna da cevap verdi. "Bu soruya verilebilecek net bir cevap yoktur" diyen Yüksek, konu ile ilgilenen uzmanların, yıllardır bu sorunun cevabını aradıklarını belirtti ve ekledi: "Yanıt; kişinin sağlığı, yaşadığı yer ve ne kadar aktif olduğu gibi birçok faktöre bağlıdır."

NASIL SIVI KAYBEDİYORUZ?

Her gün solunumla, terlemeyle, idrarla ve dışkı ile sıvı kaybı yaşanır. Vücuttan yaklaşık olarak günlük 10 kupa (2,5 Lt) sıvı kaybı olur.

İdrar ile 4-6 kupa, 􀀀 Terleme ile 2-4 kupa,

Solunum ile 1,5 kupa,

Feces (dışkı) ile 2/3 kupa.

Vücuttaki her sistemin çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Örneğin; organlardan toksinlerin atılabilmesi, besin öğelerinin taşınması ve bunun gibi diğer işleyişler için su gereklidir.

SU İHYİYACI NEYE GÖRE ARTAR?

Egzersiz: Egzersiz veya herhangi bir aktivite durumunda terleme durumu oluşacağından dolayı ekstra su ihtiyacı oluşur. Eğer egzersiz süresi bir saatten daha fazla olursa (Örneğin koşmak gibi) su ihtiyacı da buna göre artar.

Çevre/ iklim: İklimin sıcak veya nemli olması ve kişinin terleme durumuna göre sıvı ihtiyacı değişir.

Hastalıklar: Çeşitli hastalıklar örneğin kusma ve ishal gibi problemler vücuttan çok fazla sıvı kaybına neden olurlar. Mesane enfeksiyonları, üriner sistemde oluşan taşlar, bazı kalp sorunlarında, sıvı ihtiyaçları artmaktadır.

Hamilelik ve emzirme: ABD'de Ulusal Bilimler Akademisi'ne bağlı bir birim olan Tıp Enstitüsü “The Institute of Medicine”, hamilelere 2.3 lt; emzirme döneminde olanlara ise 3.1 lt sıvı alımı önermektedir.

ÖNEMLi BiR KURAL: 8x8

Birçok insanın kullandığı basit bir kural olan “8x8 kuralı" bir gün içinde toplam 2 litre su içilmesi mantığına dayanır. Yani 240 ml’lik bir bardakla günde 8 kez su içmek mantığıdır. The Instute of Medicineínın tavsiyesi ise erkeklerde günlük 3 litre, kadınlarda ise 2.2 litre sıvı alımıdır.

BASiT ÖNERiLER

Her yemekle birlikte ve yemek aralarında mutlaka su için.

Egzersiz sonrasında mutlaka su tüketin.

Şişeden içecekseniz mutlaka temiz olduğuna dikkat edin.

SUYUN DiGER KAYNAKLARI

Besinler su ihtiyacının yüzde 20’sini karşılamaktadır. Geriye kalan yüzde 80’nini ise su ve diğer içecekler karşılamaktadır. Örneğin; domates, salatalık gibi sebzelerin kendi ağırlıklarının yüzde 90 hatta yüzde 100íü su içerir. İçeceklerde örneğin süt ve meyve suları oldukça su içerir. Ama bir gerçek var ki su kendi başına en iyi kaynaktır çünkü sıvı alımıyla birlikte alınan ürünün kalorisiz olması, ucuz olması ve kolay ulaşılabilir veya kolay hazırlanabilir olması önemlidir.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious