'Günümüz kadınları camiilerden dışlanmıştır'

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Antalya İl Müftüsü Mahmut Yeleser, sadece Türkiye'de değil, tüm İslam aleminde kadınların camilerden dışlandığını, bunun ise ayrımcılık olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Camilerin toplumu birleştiren ve kaynaştıran bir güce sahip olduğunu, ancak mabetlerin bu özelliği günümüzde yeteri derecede hayata yansıtılmadığını dile getiren Mahmut Yeleser, "Camiler birer okuldur, medresedir. Kadınlar da bu imkanlardan faydalanmalıdır. Camilerin esas güzelliğini cemaat oluşturur." dedi.
Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belkıs beldesinde hayırsever vatandaşın yaptırdığı Hümmetoğlu Camiinin açılış merasimine katılan Antalya Müftüsü Yeleser, toplum ile cami münasebeti üzerine bir konuşma yaptı. Hazreti Peygamber'in Medine'de yaptırdığı ilk mescitte bab-ı nisa (kadın kapısı) denilen kapıdan 5 vakit namaza kadınların da geldiğini hatırlatan Yeleser, camiilerin toplumu birleştirme özelliği bulunduğunu söyledi. Hz. Muhammed döneminde kadınların namazları camiilerde cemaatle eda ettiğini hatırlatan Yeleser, Belkıs'ta camii ve cemaat ruhunu tesis etmek adına önemli bir hizmet gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Caminin yapımını üstlenen hayırsever vatandaş Mehmet Burhan Mert'i tebrik ettiğini kaydeden Yeleser, "Halkın camilere sahip çıkması gerekiyor. Bu günü bayram kabul etmeli. Çünkü camiiler Kabe'nin şubesi konumundadır." diye konuştu.

Serik Kaymakamı Selami Altınok da, bin yıldır Müslüman yurdu olan Türkiye'de insanların hiçbir çıkar gözetmeden sadece Allah rızası için bu gibi ibadethaneleri ve bu güzel camileri yaptıklarını hatırlattı. Altınok, "Bu gönül insanlarına teşekkür ediyorum." dedi.

Caminin açılışına Van Müftüsü Osman Artan da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious