Gurbetçi akını Kapıkule'yi kilitledi

Gurbetçi akını Kapıkule'yi kilitledi.16800
  • Giriş : 06.07.2009 / 12:52:00

Gurbetçilerin çalıştıkları ülkelerde, aynı anda izne çıkarak Türkiye'ye yönelmeleri nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluştu. Gurbetçiler yoğunluğu klakson çalarak protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dün gece gurbetçiler, gümrük işlemlerinin yavaş yapıldığı gerekçesiyle, klakson çalarak durumu protesto etti.

Bu arada yolculuktan yorgun düşen bazı gurbetçiler, çimlerin ve betonun üzerinde battaniyeye sarılarak uyudu.

Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Kaptan Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapıkule'de gurbetçi yoğunluğunun üst seviye çıktığını belirterek, ''Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda günde ortalama 5 bin araç giriyor'' dedi.

Başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere Pazarkule, Hamzabeyli ve İpsala Sınır kapılarında cuma, cumartesi ve pazar günleri yoğun bir giriş yaşandığını, bu yoğunluğun bazen pazartesi gününe sarktığını ifade eden Kılıç, Kapıkule'de 12 peronda 24 bilgisayarla aynı anda 24 yolcuya işlem yaparak, geçişin sağlandığını belirtti.

Gümrüğün en yoğun olduğu dönemde bile otomobille gelen yolcunun en fazla 40-50 dakika beklediğini bildiren Kılıç, işlemlerin daha hızlı yapılması için gümrük sahasında gezerek, kameralar aracılığıyla da tüm gümrükteki giriş çıkış işlemlerini takip ettiğini ifade etti.

Gümrüğe 2 bin-2 bin 500 kilometre yol katederek ulaşan gurbetçilerin stresli olabileceğini belirten Kılıç, şunları söyledi:

''Gurbetçilerimiz stres ve gümrükte bekledikleri için korna çalabiliyor. Sınır kapımızda yenilenmeden önce 9 bilgisayarla işlem yapıyordu, şimdi bu 24 bilgisayara çıktı. İki aylık işlem hacmimiz 10 aylık işlem hacmimize bedel. Takdir edersiniz ki bu yoğunlukta beklemede olabiliyor. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda günde ortalama 5 bin araç giriyor.''

Kılıç, 4 Temmuz Cumartesi günü 24 saatte 5 bin 600 aracın Türkiye'ye giriş yaptığını bildirdi.

Kapıkule Sınır Kapısı yap-işlet-devret modeliyle TOBB tarafından yenilenerek, gurbetçilerin kapıdan rahat geçmelerine imkan sağlanmış, kapıda ayrıca alışveriş için de sosyal tesisler yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*