Gurbetçi geçişlerinde rekor artış

  • Giriş : 28.07.2007 / 13:58:00

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Kapıkule Sınır Kapısı'nda, geçen yıla göre gurbetçi geçişlerinde büyük artış olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Miroğlu, bu yıl Kapıkule Sınır Kapısı'nda gözle görülür bir yoğunluk yaşandığını ve yolcuların sınır kapısından geçişlerinde mağdur olmamaları için gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Bulgaris'tan güzergahından kara yoluyla gelen gurbetçilerin büyük çoğunluğunun Türkiye'ye girişlerinde Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih etmeleri nedeniyle yoğunluk yaşandığını vurgulayan Miroğlu, “Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçen yıl 23 Haziran-23 Temmuz tarihlerinde 497 bin 546 yolcu geçiş yaparken, bu yılın aynı döneminde 761 bin 164 yolcu geçiş yaptı” dedi.

Gurbetçilerin Bulgaristan'ın Lesova Sınır Kapısı'nı kullanarak Edirne'nin Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndan beklemeden ülkeye giriş yapabildiklerini belirten Miroğlu, gümrük muayene, muhafaza ve polis memurlarının gümrük sahasında biriken araçların işlemlerini kısa sürede tamamlayarak yollarına devam etmelerinin sağlandığını kaydetti.

Kapıkule'deki yoğunluğun hafta sonları yaşandığını ifade eden Miroğlu, şöyle konuştu:
“Kapıkule Sınır Kapısı'nda geçen yıla nazaran giriş ve çıkışlarda belirgin bir artış var. Geçiş yapanların büyük çoğunluğunu yurt dışında çalışan Türk işçileri oluşturuyor. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçen yıl 23 Haziran-23 Temmuz tarihlerinde 497 bin 546 yolcu geçiş yaparken, bu yılın aynı döneminde ise 761 bin 164 yolcu geçiş yaptı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious