Gurbetçi iş adamları Focus'a konu oldu

Gurbetçi iş adamları Focus'a konu oldu.5332
  • Giriş : 19.01.2009 / 17:21:00

Alman Focus dergisi, Almanya'da faaliyet gösteren Türk kökenli iş adamlarının çalışmalarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Derginin haberinde, Stuttgart kentinde bir otomobil tamirhanesi işleten ve otomobil malzemeleri satan Ahmet ve Mehmet Şimşek kardeşlerle Berlin'de makina yedek parçası üreten bir şirketin sahibi olan Bayram Yıldırım tanıtılarak, PricewaterhousCooper (PwC) adlı şirketin Almanya'daki Türk kökenli iş adamları üzerine yaptığı bir araştırmaya yer verildi.

Ahmet ve Mehmet Şimşek kardeşlerin, firmalarında 22 işçi çalıştırdıkları, 1998 yılında bu işi kurduklarında kendilerine çok fazla insanın bunu başaracaklarına inanmadığını söylediği belirtildi.

Almanya'ya 17 yaşında gelen Ahmet Şimşek'in Bosch şirketinde meslek eğitimi gördüğü ve daha sonra kısa bir süre bölüm şefinin asistanı olarak çalıştığı kaydedildi.

Bayram Yıldırım'ın da 9 yaşında ailesiyle birlikte Almanya'ya geldiği, 23 yaşındaki kızının makina mühendisliği, 20 yaşındaki oğlunun da elektronik mühendisliği okumak istediği belirtilen haberde, Berlin'in Neukölln semtinde evlerinin kundaklanmasına rağmen Yıldırım ailesinin Almanya'da yaşamaya karar verdiği ve Alman vatandaşlığına geçtiği ifade edildi.

PwC'nin araştırmasına göre, Almanya'da 75 bin Türk kökenli girişimci bulunuyor, 350 bin kişiye iş imkanı sağlıyor ve yılda 25 ila 40 milyar arasında ciro yapıyor.

Başarılı Türk girişimcileri üzerine araştırma yapan PwC yetkilisi Norbert Winkeljohann, olumsuz haber olduğunda Türklerle ilgili çok sayıda haberin yapıldığını, Türk iş adamlarının başarılarıyla ilgili haberlerin ise fazlaca yer almadığını, buna karşın öz güvenlerinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Başarılı Türk iş adamlarının düzenli, güvenilir ve özenli olmak gibi Almanların dikkat ettiği özelliklere sahip oldukları, bunları, Türkleri güçlü kılan esneklik, hızlılık ve güler yüzlülükle bağdaştırdıkları ifade edilen haberde, Türk iş adamlarının 3'te 2'sinin gelecek 2 yıl içinde gelirlerinin artmasını bekledikleri, şirketlerin yaklaşık yarısının da yeni işçi alabilecekleri yönünde görüş belirttikleri kaydedildi.

Türk iş adamlarının çoğunun destek açısından ailelerine güvendiği, eğitim ve meslek eğitimine de büyük önem verdiği belirtilen araştırma sonuçlarına göre, Türk şirketlerinin yüzde 55'i, çalışanların sayısının 50'den fazla olduğu şirketlerin de yüzde 68'i meslek eğitimi imkanı sunuyor.

Bu iş adamlarının yüzde 73'ünün Almanya'da kalmak ve sadece yüzde 11'inin temelli Türkiye'ye dönmek istediği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*