Gurbetçi işçiler için seminer

Gurbetçi işçiler için seminer.15787
  • Giriş : 05.01.2009 / 20:12:00

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Bremen kentinde, Türk işçilerin sorunlarının ele alındığı bir seminer düzenliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Neue Vahr semtindeki "Halk Merkezi" salonunda başlayan ve 9 Ocak'a kadar sürecek olan seminere, çoğunluğu Mercedes Daimler-Chrysler şirketinden olmak üzere, kriz nedeniyle iş yerleri kapalı bulunan 126 Türk işçisi katılıyor.

"IG Metall" adlı sendikanın göçmen işçiler sorumlusu İbrahim Akbal, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik krizin her yerde olduğu gibi Daimler-Chrysler şirketini de olumsuz yönde etkilediğini, şirketin yakında tazminat vererek işten çıkartmalara başlayabileceğini belirterek, çalışanların bu teklifi kabul etmemelerini önerdi.

Akbal, "60 ya da 70 bin avroya işyerinizi satmayın. Bu para size cazip gelmesin. Büyük bölümünü zaten bir yılda kazanıyorsunuz, aldanmayın" diye konuştu.

Seminerin yarın yapılacak ikinci gününde eski CHP milletvekili Ercan Karakaş, Türkiye'deki siyaset, üçüncü gününde İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Pof. Dr. Burhan Şenatalar ekonomi, dördüncü gününde de Sol Parti Alman meclisi üyesi Hakkı Keskin, Almanya'daki yeni yasalar hakkında konuşma yapacak.

Seminerin son gününde de Mercedes şirketinin işçi sendikası başkan yardımcısı Jürgen Koors, şirketin güncel durumu hakkında bilgi verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*