Gurbetçi polislere Türkiye'de eğitim veriliyor

Gurbetçi polislere Türkiye'de eğitim veriliyor.12300
  • Giriş : 12.04.2009 / 10:40:00

Berlin Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan 9'u Türk asıllı 10 Alman polis, Ankara'da meslektaşlarından eğitim alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Berlin Emniyet Müdürlüğü ile Ankara Emniyet Müdürlüğü arasındaki bir anlaşmayla, 9'u Türk asıllı, biri babası Alman annesi Türk olan 10 Alman polis, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde kriminal, organize suçlar, asayiş hizmetleri gibi konularda meslek içi eğitim görüyor, Türk meslektaşları ile devriye görevi yapıyor ve operasyonlara katılıyor.

Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı çerçevesinde gelen polislerin eğitim koordinasyonunu sağlayan Ankara Emniyet Müdürlüğü Ar-Ge Şube Müdürü ve Proje Direktörü İbrahim Çapan, Almanya'da, 4 ila 19 yıl arasında değişen sürelerde görevde bulunan komiser sınıfı 10 Alman polisin yaklaşık 8 hafta Ankara'da eğitim göreceğini söyledi.

Türk polisinin eski yıllarda eğitim görmek için başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yurt dışına gittiğini hatırlatan Çapan, ''Artık biz de eğitim ihraç eden bir konuma geldik. Avrupa'daki polis felsefesine destek sağlıyoruz'' dedi. Çapan, Çek Cumhuriyeti ve Polonyalı polislere de daha önce meslek içi eğitim verdiklerini kaydetti.

-''GURBETÇİLERİN ENTEGRASYONUNA KATKI''-

Avrupa ülkelerinin çok kültürlü bir toplum yapısına sahip olduğunu belirten Çapan, ''Türk asıllı Alman polislerinin bizden edindiği tecrübelerle orada yaşayan gurbetçi vatandaşların entegrasyonuna katkıda bulunacağını düşünüyoruz'' dedi.

Konuk Alman polisler, Türk meslektaşlarıyla birlikte göreve çıkarak değişik tecrübelere tanıklık ederken, teorik eğitimler de alıyorlar. Önceki günler çocuk suçlarıyla ilgili bir sempozyuma katılan Alman polislere Ankara Emniyet Müdürlüğü konferans salonunda son olarak tiyatro sanatçısı Çetin Azer Aras drama dersi verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet teşkilatının uzman kadrolarına verdiği derslerle tanınan Aras'ın ''Algı yeteneği, takım olma ve odaklanmaya'' yönelik verdiği dersleri oynadıkları oyunlar eşliğinde izleyen Alman polisler, ''Dersi çok eğlenceli ve eğitici'' buldular.

-''TÜRK POLİSİ ÖZVERİLİ''-

Sivaslı bir gurbetçinin çocuğu olan ve Berlin Emniyet Müdürlüğünde 19 yıldır görev yapan komiser Tuncer Yılmaz, eğitim dolayısıyla geldikleri Ankara'da Türk meslektaşları tarafından çok iyi karşılandıklarını söyledi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde, Türk polislerin yanında, işleyişi incelediğini anlatan Yılmaz, Türk polisinin çok özverili olduğunu söyledi. Almanya'da kendilerinin haftada 40 saat çalıştıkları, ek görev olması durumunda fazla mesai yaptıklarını, bunun karşılığının da para olarak ödendiğini anlatan Yılmaz, ''Burada çalışan polisler bazen 16-20 saat kesintisiz çalışıyor'' diye konuştu.

Almanya'da yaşayan Türklerin kendilerine çok güvendiğini ve sıcak yaklaştıklarını belirten Yılmaz, ''Berlin emniyetinde görev yapan Türk asıllı polislerin çoğu üçüncü kuşak. Bizimle muhatap olunca kendilerinden birini görmenin rahatlığıyla daha içtenlikli davranıyorlar. Bizde onları kolay algılıyoruz'' dedi. Almanya'da Vietnam, Fas gibi çok çeşitli milletlerden insan yaşadığını vurgulayan Yılmaz, kendi kültüründen biriyle muhatap olan kamu görevlisinin işinin kolaylaştığına dikkat çekti.

Berlin doğumlu olan ve ailesi Kahramanmaraşlı Yasemin Demiralay da Berlin Emniyet Müdürlüğü'nde Gasp ve Kapkaç Bürosunda 4 yıldır komiser rütbesiyle görev yaptığını belirterek, Ankara Cinayet Büro Amirliği'nde Türk meslektaşlarının yanındayken, cinayete karışan 14-15 yaşındaki çocukların getirildiğini gördüğünü, Berlin'de böyle bir durumla karşılaşmadığını, bu durumun da kendisini etkilediğini söyledi.

Demiralay, 2 haftadır Ankara'da bulunduklarını ve görecekleri eğitimin faydalı olacağını vurgulayarak, Berlin'de yaşayan ve suça karışan Türklere bazı durumları izah etmekte zorlandıklarını, buradaki eğitimin ardından işlerinin daha kolaylaşacağını anlattı. Demiralay, Berlin'de olaya karışan Türk bir gencin anne babasının, kendisini gördüğünde daha pozitif yaklaştığını belirtti.

-''POLİS HER YERDE AYNI POLİS''-

Babası Alman, annesi Türk olan ve 15 yıldır Berlin Emniyet Müdürlüğü organize suçlar biriminde görev yapan Denise Krüger ise aldıkları eğitim hakkında, ''Burada geçirdiğim her günü çok kazançlı buluyorum'' yorumunu yaptı.

Kendi ifadesiyle Türkçeyi ''yarım yamalak'' bilen ve zaman zaman arkadaşlarından Almanca çeviri isteyen Krüger, Türk polisi ile Alman polisini kıyasladığında, burada bazı zorlukları gördüğünü söyledi.

''Dünyanın her yerinde polisin aynı mental ile görev yaptığını ve çalışma şeklinin aynı olduğunu'' ifade eden Krüger, yapılan işin ''gönüllü ve kalpten'' olması gerektiğini kaydetti. Krüger, Türk polisinde de bunu gözlemlediğini bildirdi.

Sivaslı bir ailenin çocuğu olan komiser Sait Ceylan ise Türk polisini teknoloji ve teçhizat açısından modern bulduğunu belirterek, ''Hatta bizim Almanya'da muhaberelerde kullandığımız telsizlerinin çok yeni modellerini kullanıyorsunuz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*