Gurbetçiler, Yeşiller partisini ziyaret etti

Gurbetçiler, Yeşiller partisini ziyaret etti.8405
  • Giriş : 23.03.2009 / 23:37:00

Almanya'da holdingzedeler, Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir'i ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeşiller Parti binasında gerçekleştirilen görüşmeye, Holdingzedelerin kurduğu Avrupa Türkleri Dayanışma Derneğinin Başkanı Muhammed Demirci, Avukatları Coşkun Tuna ve bazı holdingzedeler katıldı.

Çeşitli yeşil sermaye holdinglerine milyarlarca Euro para kaptırmalarına rağmen kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini belirten holdingzedeler ileride konuyu Avrupa Adalet Divanı'na taşıyacaklarının sinyallerini verdi.

Konuyla ilgili olarak Almanya'daki çeşitli mahkemelerde alınmış kararlar olduğuna dikkati çeken mağdurlar Türkiye'nin bu kararları uygulamakta zorluk çıkardığını öne sürdü. Mağdurlar, geçmişte Avrupa Parlamentosu milletvekilliği de yapmış olan Cem Özdemir'den Türkiye'nin bu kararları uygulaması için Avrupa arenasında baskı oluşturulmasını talep ettiler.

Cem Özdemir ise sıkıntının farkında olduğunu ve Berlin'de dolaşırken sık sık vatandaşların bu doğrultudaki şikayetlerini dinlediğini söyledi. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Özdemir, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini istemeyenlerin aslında bu tür konuların çözülmesini istemeyen çıkar çevreleri olduğunu ve Türkiye'nin AB'ye girmesiyle bu ve buna benzer problemlerin ortadan kalkacağını belirterek, holdingzedelere destek sözü verdi.

Türkiye'deki hukuki mücadelelerinin bir şekilde engellendiğini öne süren Dernek Başkanı Muhammed Demirci, bundan sonra haklarını Avrupa Birliği Parlamentosu'nda ve Avrupa Adalet Divanı'nda arayacaklarını söyledi. Demirci, “Türkiye'den bu zamana kadar yeterli sonuç alamadığımız için haklarımızı artık Avrupa Parlamentosu'nda aramaya karar verdik ve bu meseleyi Avrupa Parlamentosu'nun raporuna koydurmayı başardık. İslami holdingler ve Deniz Feneri konularının oraya girmesiyle bu olayın artık Avrupa Birliği tarafından da tanınması anlamına geliyor. Biz bunları ileride alt başlıklar halinde daha da geniş bir şekilde oraya koydurmak istiyoruz. Bu konunun Avrupa Parlamentosu'na karar olarak girmesiyle ve Alman mahkemelerinde elde ettiğimiz mesafeler sonucunda bu davayı AB İnsan Hakları Mahkeme'sinde kazanacağımızı düşünüyorum” dedi.

Avrupa'da 800 bin üzerinde yeşil sermaye mağduru olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Demirci, en az 30 milyar dolarlık bir dolandırıcılığın söz konusu olduğunu iddia etti.

Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği avukatı Coşkun Tuna ise Almanya'daki değişik elit mahkemelerden bu Holdingler hakkında 'nitelikli dolandırıcılık yapmaktan', 'izinsiz halka arzdan' ve 'ahlaka aykırı bir şekilde para toplamaktan' çeşitli kararlar çıkarttıklarını söyledi. Tuna, “Kararlar sonucunda Mahkemeler bu mağdur insanların haklı oldukları ve tazminat olarak paralarını bu holdinglerden geri alabilecekleri doğrultusunda kararlar verdi. Bu kararları şimdi Türkiye'de tanıtmaya çalışıyoruz, fakat tanımada bazı sıkıntılar var” diye konuştu. Tuna Avrupa'daki Türk kökenli milletvekillerinin de yardımıyla bu sorunu Avrupa arenasında çözmek istediklerini kaydetti.

Görüşme sonrasında dernek başkanı Muhammet Demirci, Cem Özdemir'e gurbetçileri dolandıran holdingler konulu bir dosya sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*