Gurbetçiler Bulgaristan'dan vizesiz geçecek

Gurbetçiler Bulgaristan'dan vizesiz geçecek.5506
  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Bulgaristan ile Türkiye arasında varolan vize anlaşmasında yapılan değişikliklere göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde oturumu olan vatandaşlar Bulgaristan'dan geçişlerinde 5 gün süresince transit vize almak zorunda kalmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni düzenlemeyi bugün Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Lübomir Küçükov ile Türkiye'nin Bulgaristan Büyükelçisi Mehmet Gücük imzaladı.
Anlaşmaya göre, AB ülkeleri, İsviçre ve Liechtenstein'da yerleşik oturma ve çalışma izni olan Türk vatandaşlarına Bulgaristan'dan geçişlerinde 5 güne kadar transit vize müafiyeti getiriliyor. Anlaşma ile ayrıca Türk işadamları için de müteadit girişli vize verilmesi konusunda esnek davranılması öngörülüyor.
Türkiye'nin Bulgaristan Büyükelçisi Güçük yaptığı açıklamada, bu anlaşma konusunda daha yıl başında mutabakata varıldığını, fakat Bulgaristan'ın iş mevzuatı uyarınca anlaşmanın imzalanmasından önce Bakanlar Kurulu'nun onayı gerektiği için bu tarihe kadar uzadığını söyledi. Bundan sonra her ülke bünyesinde onay işlemlerinin tamamlanmasının söz konusu olduğunu kaydeden Güçük, AB'de yaşayan Türk vatandaşları için bu anlaşmanın çok önemli olduğunu bildiklerini ve bu nedenle Türk tarafı olarak işlemleri en kısa zamanda tamamlamaya çalışacaklarını kaydetti. Bu konuda Bulgaristan hükümetin de aynı hasasiyetle hareket etmesini beklediklerinin altını çizen Gücük, Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın da önümüzdeki günlerde bu konudaki çalışmaları tamamlayacaklarını aktardığını belirtti.
Büyükelçi Gücük, anlaşmanın en geç mayıs ayının ikinci yarısında yürülüğe gireceğini, anlaşmanın her halükarda AB'de yaşayan vatandaşların izin dönemlerine yetiştirileceğini ifade etti.
Uygulamadan Romanya'daki vatandaşların da yararlanacağını kaydeden Gücük, "Romanya da bir AB ülkesi olduğuna güre Romanya'da ikamet iznine sahip vatandaşlarımız da doğal olarak bundan yararlanacaklardır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious