Gurbetçiler diken üstünde

Gurbetçiler diken üstünde .3324
  • Giriş : 22.08.2007 / 12:48:00

Almanya’da büyük tartışma yaratan yeni göç yasası yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya’da büyük tartışma yaratan yeni göç yasası, tüm itirazlara rağmen Cumhurbaşkanı Horst Köhler tarafından da imzalandı ve yürürlüğe girdi. Türk toplumu, yasayla etnik ayrımcılık yapıldığını savunuyordu.

Almanya’da büyük tartışma yaratan yeni göç yasasının yürürlüğe girmesi için son engel ortadan kalktı. Daha önce federal meclis ve eyalet temsilciler meclisi tarafından kabul edilen tasarı; Cumhurbaşkanı Horst Köhler tarafından da onaylandı.

Köhler, incelemelerinin ardından yasada anayasaya aykırı bir husus görmediğini açıkladı. Yasada, Almanya’ya aile birleşimi yoluyla gelmek isteyenlerden önceden Almanca öğrenmeleri isteniyor.

Almancayı Almanya’da belirli süre içinde öğrenmeyenlerin, oturma izinlerinin iptali de söz konusu...

Yeni yasayla göçmenlerin uyum kurslarına katılması zorunlu hale getiriliyor. Kurslara katılmayanlara ise para cezası verilecek.

Almanya’da yaşamalarına rağmen iltica talepleri reddedilenlerin ise iş bulamamaları durumunda sınır dışı edilmeleri de öngörülüyor.

Göç yasası özellikle Türk kuruluşlarının tepkisini çekiyordu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer , Köhler’e bir mektup göndererek yasanın gözden geçirilmesini istemişti.

Yasayla etnik ayrımcılık yapıldığını savunan Türk toplumu, şimdi meseleyi anayasa mahkemesine taşımaya hazırlanıyor. Türk kuruluşları, Anayasa Mahkemesi’nden de sonuç alamazlarsa Avrupa Adalet Divanı’na gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious