Gurbetçilere 'e-konsolosluk' kolaylığı

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Almanya'nın Köln kentinde yeni başlatılan e-konsolosluk hizmetlerini basın mensuplarına tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Gül, Almanya'nın başkenti Berlin'deki temaslarını tamamlanmasının ardından Köln'deki Hyatt Hoteli'nde elektronik konsolosluk hizmetleri konusunu basın mensuplarına bilgi verdi. Gül, "Dışişleri Bakanlığının yurtdışındaki 5 milyon vatandaşımıza daha iyi hizmet yaparız diye epeydir çalışıyoruz. Yurtdışındaki 5 milyon vatandaşımızdan 4 milyon 800 bini bu hizmetlerden yararlanacaktır. E-konsolosluk hizmetlerini şubat ayından itibaren uygulamasını yapıyorduk, bugün ise resmi olarak sizlere tanıtıyoruz." dedi.

Yeni proje için gerekli tedbirlerin alındığını vurgulayan Gül, konuyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapıldığını ve kredi kartı güvenliğiyle ilgili çalışmaların tamamlandığını dile getirdi. E-konsolosluk hizmetlerinin pratikte sağlayacağı kolaylıklara örnek veren Gül, şöyle konuştu:

"Yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanını almak için, konsolosluğa gidilecek kayıt yapılacak, o ilgili ildeki kütüğe yazılacak sonra size cevap yazmaları birkaç ay alıyordu. Bu hizmetler artık beş dakikada bitecek. Konsolosluk net sistemi bütün nüfus idarelerine bağlı durumda. Artık ildeki nüfus idarelerine yazı yazmayacak. Şahıslar kendileri evinde, işyerinde ekranda bütün bilgileri dolduracaklar."

"KONSOLOSLUĞUN ÖNÜNDE KUYRUKLAR OLUŞMAYACAK"

Yeni yürürlüğe girecek e-konsolosluk hizmetiyle vatandaşlar artık internet üzerinden pasaport, doğum, nüfus, evlilik, askerlik, noter, vatandaşlık ve vize gibi konularda başvurularını yaparak interaktif olarak işlemlerini sürdürebilecek. Vatandaşlar e-Konsolosluk hizmetlerini yedi gün 24 saat www.e-konsolosluk.net internet adresinden alabilecek. Büyük bir zaman tasarrufu ve işlem kolaylığı sağlayacağı bildirilen e-konsolosluk işlemlerini yaptırabilmek için bizzat gelerek veya posta yoluyla konsolosluğa e-konsolosluk üyelik işlemini yaptırmak gerekiyor.

Bunun için üyelik formunu doldurmak, pasaport, nüfus cüzdanı, oturma ve çalışma izni fotokopileri ve ikametgah ilmühaberini ibraz etmek yetiyor. E-konsolosluk üyesi olan kişi kendisine verilen şifreyi kullanarak istediği an konsolosluk hizmetine erişebililecek. Diğer yandan aynı sistem üzerinden başvuru izleme sistemiyle kişi başvurusunun hangi aşamada olduğunu, kendisine verilecek 'Referans numarası'yla ise işleminin hangi aşamada olduğunu da takip edebilecek. Ayrıca işlemle ilgili vatandaşın e-posta adresine otomatik olarak bilgi mesaji gelecek.

E-konsolosluk hizmetlerinden ilk aşamada sadece Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan vatandaşlar faydalanabilecek ancak söz konusu hizmet zamanla tüm dünyaya yaygınlaştırılacak. E-konsolosluk Soru bankası kanalıyla ise çeşitli konularda sorular ve bilgi talepleri iletilip yanıtları alınabilecek. E-konsolosluk yalnızca yurtdışında yaşayan Türklere hizmet vermekle sınırlı kalmayıp bir çok dilde Türkiye'ye ilgi duyan insanları bilgilendirip hizmet sunuyor.

E-konsolosluk İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca olarak da hizmet sunuyor. E-konsolosluk sayfasına girildiği zaman konsolosluk işlemleri, vize, bilgi notları, duyurular, soru bankası, etkinlikler, Türk dernekleri, Türk işyerleri, e-kütüphane, konuşma metinleri, bağlantılar ve üyelik işlemleri şeklinde seçenekler ekrana geliyor ve söz konusu alanlarda da faydalanılabiliyor.

E-konsololsuk hizmetlerini anlatmak üzere dün akşam saatlerinde Berlin'e gelen Gül, Alman meslektaşı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmüştü. Abdullah Gül, bu görüşmede Türkiye ve Almanya arasındaki bütün meseleleri, Türkiye ile AB arasındaki meseleleri ve uluslararası meseleleri uzun boylu tartışma fırsatını bulduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious