Gurbetçileri dolandıran şebeke çökertildi

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Gurbetçileri, vergi dairesi görevlisi gibi arayarak kimlik bilgilerine ulaştıktan sonra dolandıran şebeke 'Halka' operasyonu ile çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslar arası banka havale dolandırıcılığı ile ilgili olarak olayların özellikle 2004 yılının ilk aylarından itibaren Antalya merkez ve ilçelerinde artış gösterince, olay la ilgili çalışma başlatan Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri tarafından 'Halka' kodu adlı operasyon düzenlendi.

Tüm Türkiye genelinde işlenen havale dolandırıcılığı suçlarının tamamının işleniş yöntemlerinin incelenmesinin ardından başlatılan operasyon da özellikle Almanya ve Avusturya bankalarında hesabı bulunan gurbetçi vatandaşları hedef seçen, haksız ekonomik çıkar amaçlı suç örgütünün varlığı tespit edildi.

Alınan bilgiye göre, bu örgüt üyeleri önce gurbetçilerin isimlerini belirliyor. Daha sonra isimlerini belirledikleri gurbetçilere telefon açan örgüt üyeleri, kendilerini vergi dairesi görevlisi gibi tanıtarak, karşı tarafa "size tahakkuk eden vergi iadesi var. Onun için kimlik bilgileriniz ve banka bilgileriniz gerekiyor." dedikten sonra banka ve kimlik bilgilerini elde ediyor. Daha sonrada düzenledikleri sahte kimlikler ile bankalara giderek dolandırıcılık olayını gerçekleştiriyor.

Haksız ekonomik çıkar amaçlı suç örgütünün faaliyetlerinin, örgüt üyeleri ve örgütün işleyişinin deşifre edilmesi amacı ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve 25 İl Emniyet Müdürlüğü'nün işbirliği sonucu düzenlenen 'Halka' isimli operasyon sonucu 8 kişilik bir örgüt çökertildi.

Yapılan çalışma sonucunda örgütün Afyonkarahisar, Adapazarı, Aksaray, Aydın, Bursa, Çankırı, Denizli, Edirne, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Konya, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu, Samsun illeri ile Antalya merkez ve Kumluca, Korkuteli, Alanya, Manavgat, Serik ilçelerinde meydana gelen 76 uluslar arası banka dolandırıcılığı olayının sorumlusu olduğu, bu olaylardan 45 tanesinin teşebbüste kaldığı, 15 dolandırıcılık olayının gerçekleştiği bu olayda 200 Bin Euro haksız gelir elde dildiği belirlendi.

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri tarafından düzenlenen operasyon sonucunda Serik ilçesinde 3, Antalya il merkezinde 3, Burdur ilinde 2, şahıs olmak üzere yakalanan 8 kişinin liderliğini Halil Kocaoğlan isimli şahsın yaptığı tespit edildi. Halil Karaoğlan'ın 6 dil bildiği ve aksamı ile konuştuğu belirlendi.

Düzenlenen operasyon sonucunda yakalanan şahısların üzerlerinde ev ve işyerlerinde yapılan kontrollerde çok sayıda yurt dışı bankalarına ait müşteri bilgisi, sahte kimlikler, laptop bilgisayar, çok miktarda GSM hattı, dolandırıcılık olayından elde ettikleri 5 bin Euro para ele geçirildi.

Olay ile ilgili yakalanan örgüt lideri Halil Karaoğlan'ın 97 yılında 52 olaydan yakalandığı ve bunlardan 8 tanesinin belgelenmesi sonucu tutuklanarak cezaevine gönderildiği, burada 21 ay hapis yattığı ve sonrada askere gittiği, oradan firar ettiği belirlendi.

En son Samsun'da gerçekleştirdiği dolandırıcılığın ardından Antalya'nın Serik İlçesinde yakalanan Halil Karaoğlan'ın aynı zamanda bir asker kaçağı olduğu belirlendi.

Halil Kocaoğlan ve Olay ile ilgili yakalanan İsmail Gümüş, Ahmet Şimşek, Hasan Peker isimli şahılar haklarında düzenlenen dosyalar ile birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious