Gurbetçilerin dönüş çilesi başladı

Gurbetçilerin dönüş çilesi başladı .14572
  • Giriş : 02.08.2007 / 16:27:00

Tatillerini Türkiye'de geçiren gurbetçiler, dönüş yolu olan Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun araç kuyruklarıyla karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yetkililerin sınır kapılarında gerekli önlemlerin alındığını söylemelerine rağmen, Türkiye'nin en büyük kara sınır kapısı olan Kapıkule'de 3 kilometre araç kuyruğu oluştu.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda gurbetçilerin geliş ve dönüşlerinde kuyruk çilesi yaşanmaması için peron sayıları artırıldı. Buna rağmen araç kuyrukları eksik olmuyor. Her yıl sınır kapılarında kuyruk işkencesi yaşayan gurbetçiler, özellikle Kapıkule'nin alt yapısını çok yetersiz buluyor. Türkiye'nin en büyük kara sınır kapısı olan Kapıkule dededen kalma metotlarla işletiliyor." diyen gurbetçiler, Kapıkule'nin bir an önce Yap-İşlet-Devret modeliyle baştan sona yenilenmesini istiyor.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturan gurbetçiler, TEM Otoyolu'nda görevli polis ekiplerince, Kapıkule'deki kuyrukta beklememeleri için, Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapılarına yönlendiriliyor. Saatlerce kuyrukta bekleyen Trabzonlu Ayşe Yeşil, Kapıkule Sınır Kapısı'nda her yıl aynı problemi yaşadıklarını söyledi. Türkiye'ye gelişte pek problem yaşamadıklarını söyleyen Yeşil, "Gelirken çok rahat gelmiştik. Dönüş ise her yıl olduğu gibi çileli başladı." dedi.

Yol kenarında oyalanarak sıranın kendisine gelmesini bekleyen Hüseyin Atalay ise, Kapıkule'den çıkış yapmak için 2 saattir beklediğini belirtti. Kapıkule gümrük sahasındaki tuvaletleri kullanamadıklarını ifade eden Atalay, "Gümrük sahasındaki tuvaletler çok pis olduğu için kimse kullanamıyor. Gurbetçi olduğumuz için adım atsak para vermek zorunda kalıyoruz." şeklinde konuştu. Kapıkule gümrük yetkilileri ise, gurbetçilerin problemsiz dönmeleri için gereken önlemleri aldıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious