Gurbetçilerin gelmesini dört gözle bekliyorlar

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Afyonkarihasar'da esnaflar gurbetçilerin gelmesini dört gözle bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gurbetçilerin düğün ve nişan gibi törenlerini memleketlerinde yapmayı tercih etmesi nedeniyle esnafların satışları yüzde 40 oranında artıyor. Sarraflar yaz aylarında altın ve bilezik satışlarının artmasından dolayı oldukça memnun. Mobilyacılar ise yurt dışındaki gurbetçilerin daha ucuz olduğu için kendilerini tercih ettiğini söylüyor. Bu yüzden ihracatçı belgesi alıp gurbetçilere mobilya gönderen firmalar var.

Gülistan Mobilya sahibi Ahmet Özsu, yaz aylarında gurbetçilerin piyasayı hareketlendirdiğini söylüyor. Birçok gurbetçi müşterisi bulunduğunu belirten Özsu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çoğuna mobilya gönderdiklerini belirtti. Talepler sonrasında İzmir İhracatçılar Birliği'ne üye alarak belge aldıklarını kaydeden Özsu, dışarıya mobilya ihraç ettiklerini ifade etti.

Mobilya fiyatlarının dışarıya göre yüzde 60'lara varan oranlarda ucuz olması nedeniyle gurbetçinin memleketini tercih ettiğine değinen Özsu, "Mesela bir yemek odası takımı dışarıda 2 bin 500 Euro iken bizde 500 Euro. Aradaki fark çok yüksek olunca aileler nişan, düğün gibi törenlerini burada yapıyorlar. Bazı müşterilerimize ise internetten beğendikleri takımları gönderiyoruz." dedi.

Özsu, şu ana kadar gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Belçika, Fransa, Almanya gibi ülkelere mobilya ihraç ettiklerini söyledi. Vatandaşların gözle bakarak bir malın kalitesini anlamasının oldukça zor olduğuna değinen Özsu, tanıdık ve güvenilir firmalardan alış veriş yapılmasını tavsiye etti.

Almanya'da yaşayan Emir Duman ise memleketi Afyonkarahisar'dan alış veriş yapmasını fiyatların düşük olmasına bağlıyor. Genelde alış verişlerini her yıl geldiği memleketinde yaptığını kaydeden Duman, en son bir yatak odası takımı aldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious