Gurbetçilerin yurda gelişi devam ediyor

  • Giriş : 26.06.2007 / 13:07:00

Yazıcı, Avrupa'nın değişik ülkelerinde çalışan Türk işçilerinin yurda gelişlerinin son bir haftadır arttığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edirne Vali Yardımcısı ve Kapıkule Mülki İdare Amiri Abdülkadir Yazıcı, Avrupa'nın değişik ülkelerinde çalışan Türk işçilerinin yurda gelişlerinin son bir haftadır arttığını belirtti.

Yazıcı, Bulgaristan'ın AB'ye alınmasıyla gurbetçilerin bu yıl karayoluyla gelişlerinde Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih ettiğini söyledi.

Geçen yıla göre bu yıl Kapıkule'den daha fazla gurbetçinin geçeceğini ifade eden Yazıcı, ''Kapıkule'den son 24 saatte yaklaşık 3 bin araçla 18 bin gurbetçi yurda giriş yaptı. Gurbetçilerimiz gümrüğümüzde kısa sürede işlemlerini yaptırarak yollarına devam ediyorlar. Kapıkule'de girişte yoğunluk olduğunda bile dakikada 3-4 araç ülkeye giriş yapabiliyor. İşlemleri hızlı yaptığımız için gümrüğümüzde şu ana kadar yığılma yaşanmadı'' dedi.

Yazıcı, Bulgaristan gümrüğünde nöbet değişimi sırasında sabah ve akşam saatlerinde yaklaşık 1 saat trafiğin kesildiğini kaydetti.

Almanya'dan gelen gurbetçilerden Ali-Fatma Kızılkaya çifti, Balkan ülkeleri gümrüklerinden sorunsuz geçtiklerini ve Ankara'daki yakınlarına bir an önce kavuşmak istediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious