Gurbete çıkmak furyası yeniden başladı

  • Giriş : 30.07.2008 / 08:28:00

Almanya'nın yeni göç yasasını uygulamaya başlamasından sonra Türkiye'den aile birleşimi ile ülkesine gelecek kişilere temel Almanca bilgisini şart koşması, Türkiye'deki Almanca kurslarına ilgiyi artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye genelinde 25 binin üzerinde kişi Almanya'ya gidebilmek için kurslara devam ediyor. Yabancı dil kursu veren dershaneler birbiriyle yarışırken Elazığ'da faaliyet gösteren DATA yabancı dil kursu yöneticisi Cemile Bakır, öğrencilerinin yüzde 85'inin imtihanlarda başarı gösterdiğini belirtti.

Türkiye'de Goethe Enstitüsü tarafından yapılan imtihanlarda başarılı olan öğrencilere 'Goethe Sertifikası A1-Almancaya Başlama 1' sertifikası veriliyor. Sertifikayı alanlar, vize için Alman konsolosluklarına müracaat edebiliyor. Kursu başaranların kendilerini de sevindirdiğini ifade eden Cemile Bakır, toplam 112 öğrenciye kurs verdiklerini, 95'inin sınavları geçerek Almanya'ya gittiklerini söyledi. Öğrenciler için haftada 9 saat kurs verildiğini belirten Bakır, şunları anlattı: "Konsolosluklar tarafından sık sık yapılan sınavlarda hangi sorular sorulduğunu yakinen takip ederek anlatacağımız konuları ona göre belirliyoruz. Eşlerine kavuşmak isteyen öğrencilerimiz anlatılan konuları büyük bir dikkatle dinliyorlar. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma testleriyle öğrencilerin sınav heyecanını gideriyoruz."

Yeni Göç Yasası'na göre aile birleşimi kapsamında Almanya'ya gelecek yabancılardan Almanca'nın yanı sıra uyum kurslarına katılmayanları da isteniyor. Bu kurslara katılmayanlara ise yaptırımlar uygulanması öngörülüyor. Almanya Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, göçmenlerin bugüne kadar her zaman haksızlığa uğradıklarını belirterek, amacın zorunlu evlilikleri önlemek değil, göçmenleri durdurmak olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*