Gürbulak'tan İran'a gidenler üç gün sonra dönmek zorunda

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ikinci büyük kapısı Gürbulak Sınır Kapısı'nı kullanarak günü birlik olarak İran'a gidip gelen tüccarlar, artık giriş yaptıktan üç gün sonra dönmek zorunda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeni düzenlemeler vatandaşın ticaret alanını daraltırken, sınırdan geçiş yapan araç ve insan sayısına bakıldığında son günlerde çok ciddi bir düşüş yaşandı. Vatandaşlar ise hükümetin bir an önce konuya el atmasını istiyor.

Mehmet Gültekin isimli vatandaş, tek geçim kaynaklarının İran'a gidip çeşitli ürünler getirerek Türkiye'de satmak olduğunu ifade ederek, "Ama ne yazık ki artık İran'a gitmememiz için şartlar ağırlaştırıldı. Artık İran'a gitmemiz için 70 YTL vermemiz gerekiyor, ayrıca en az 3 gün İran'da kalmak zorundayız. Bu şartlarda biz İran'a gidip ne yapalım? En azından çok zor şartlar altında aldığımız araçların taksidini keşke ödeyebilseydik. Hükümet buna bir çözüm bulsun. Yoksa sonuçları bize çok ağır olur" şeklinde konuştu. 3 karton sigara getirmek için İran'da en az üç gün kalmak zorunda kaldıklarını dile getiren bir başka esnaf Kasım Gültekin ise, "Önceden günü birlik gidip geliyorduk. Artık bunu kaldırdılar. Üç gün İran'da kalıp ne yapalım? Kimin ne yapmaya çalıştığını bilmiyoruz. Bütün bunlar bizim İran ile yaptığımız ticareti bitirmek için mi acaba? Ne oluyorsa maddi durumu düşük olan vatandaşa oluyor" şeklinde sitemini dile getiriyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, 28 Mart'tan önce sınır kapısından yaklaşık bin kişi giriş çıkış yaparken, bu rakam 200'e düştü. Ayrıca, günü birlik İran'a giden transporter araç sayısı da 370'ten 71'e geriledi.

"HAYVANLAR VE ARSASINI SATARAK ALDIĞI ARACIN TAKSİDİNİ BİLE ÖDEYEMİYOR"

Bu arada, 28 Mart öncesi çok sayıda vatandaşın Gürbulak Sınır Kapısı'nda çalıştırılmak üzere büyük ümitlerle aldıkları transporter araçlar da iş yapamaz duruma düştü. Vatandaşlar, transporter alarak günü birlik İran'dan meyve, sebze vb. ürünler getirip geçimlerini sağlarken, yeni düzenleme sonrası Doğubayazıtlıların büyük bir kısmı transporterlerin taksidini bile ödeyemez duruma geldi. 6 kişilik ailesine bakan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan Nesim Yıldız, hayvanlarını ve arsasını satarak aldığı transporterin taksitlerini ödemeyez duruma geldiğini söyledi.

Büyük umutlarla aldığı aracı ile artık iş yapamadığını ifade eden Yıldız, çaresiz bir şekilde sınır kapısında bekleyerek gelen yolcu varsa Doğubayazıt'a merkezine götürüyor. Çaresiz bir şekilde sadece yolcu beklediğini vurgulayan Yıldız, şöyle dedi: "Büyük hayallerle bütün mal varlığımı satarak bir araç aldım. Ama malesef yeni çıkarılan kanunlar bizim önümüzü kesiyor. Artık İran'a giderken kapıda 70 YTL vermek zorundayız. Ayrıca, en az 3 gün İran'da kalmamız lazım. Bu durumda nasıl İran'a gidebiliriz ki? Daha önce günü birlik gidip geliyorduk. İşin kötü tarafı mal varlığımızı satarak aldığımız araçın taksitlerini ödemiyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çaresiz bir şekilde yolcu bekliyoruz. Birçok arkadaşımızda araçlarını satılığa çıkarttı."

Ağrı Valisi H.İbrahim Akpınar ise 28 Mart'ta Bakanlar Kurulu tarafından yapılan değişiklikten sonra sınır kapısından İran'a geçiş yapan araç sayısında düşüş yaşandığını söyledi. Vali Akpınar, "28 Mart'tan sonra artık İran tarafına giriş yapanlardan 70 YTL alınıyor. Ayrıca İran tarafına geçenler en erken 3 gün sonra dönebilirler. Yani artık günü birlik gidiş gelişler yok. Bu kararları Bakanlar Kurulu aldı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious