Gürcistan, Rusya ile işbirliğine hazır

Gürcistan, Rusya ile işbirliğine hazır.19095
  • Giriş : 10.12.2008 / 20:15:00

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze, Rusya ile diyalog kurmak için hazır olduklarını ve bu ülkeye karşı bakış açılarında hiçbir zaman olumsuz yaklaşım içinde olmadıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vaşadze, hükümet toplantısına katıldıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya ile ilişkilerini düzenlemek istediklerini, ancak bu diyalog sürecinde Gürcistan'ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunmasının hiçbir şekilde tartışma konusu olamayacağını kaydetti.

Gürcistan'ın, toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi için Rusya ile ilişkileri yeniden düzenlemekten başka çıkış yolunun bulunmadığını ifade eden Vaşadze, ''Rusya'ya karşı bakış açılarında hiçbir zaman olumsuz bir yaklaşım içinde olmadıklarını'' kaydetti.

Vaşadze, AB'nin, ülkesinin bağımsızlığının korunması ve toprak bütünlüğünün sağlanacağına dair taahhüdü olduğunu, ancak bu kurumun Rusya ile ilişkilerinin de iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Açıklamasında ayrıca Vaşadze, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1990'lı yıllarda Rusya vatandaşlığını aldığını, Gürcistan vatandaşlığına ise geçen yıl çifte vatandaşlık ile ilgili yasanın çıkmasından sonra sahip olduğunu kaydetti.

Vaşadze, çifte vatandaşlığıyla ilgili eleştirilere yanıt verirken, ''Rusya hükümetinin vatandaşı değilim. Hükümetler değişir, ancak Rusya ve Rus halkı değişmez'' diye konuştu.

Rusya halkı ile hiçbir zaman sorunları olmadığını kaydeden Vaşadze, Rusya hükümeti ile sorun yaşadıklarını ifade etti.

Gürcistan'da önde gelen muhalefet partileri, Güney Osetya'da çıkan olaylara rağmen Rusya vatandaşlığından vazgeçmeyen Vaşadze'nin, dışişleri bakanlığı görevine getirilmesine sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*