Gürcistan 5 Ocak'ta sandık başına gidiyor

Gürcistan 5 Ocak'ta sandık başına gidiyor.9730
  • Giriş : 03.01.2008 / 13:53:00

Gürcistan'da 5 Ocak'daki başkanlık seçimlerinde aralarında şimdiki Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin de bulunduğu 7 aday yarışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplam 4,5 milyon nüfusu olan Gürcistan'da Merkez seçim Komisyonu'nun (MSK) verilerine göre 3,4 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçimler 76 seçim bölgesinde yerel saatle 08.00 - 16.00 arasında yapılacak.

Gürcistan'da başkanlık seçimleri beş yılda bir yapılıyor. Ülkedeki yasalar bir kişinin üçüncü kez başkanlık seçimlerine katılmasına imkan vermiyor. Adayın birinci turda seçilebilmesi için en az yüzde 51 oy alması gerekiyor. Birinci turda her hangi bir aday yüzde 51 oranında oy alamazsa , seçimlerin 2 hafta arayla ikinci turu yapılacak. İkinci tur seçime en çok oy alan iki aday katılabiliyor. İkinci turda en çok oy alan aday başkanlık seçimini kazanır.

Seçimleri 400'ü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) 1000'den fazla yabacı gözlemcinin izlemesi bekleniyor.

HALK OYLAMASI DA YAPILIYOR

Gürcistan' da seçim günü ayın zamanda halkoylaması da yapılacak. Halk oylamasında Gürcistan'ın NATO'ya üyeliği ve Parlamento seçimlerinin 2008'in ikinci yarısından birinci yarısına alınması konusu da halka sorulacak.

ADAYLAR:

MİHAİL SAAKAŞVİLİ: Gürcistan'da 2004 yılından bu yana Devlet Başkanlığı görevini yürütüyor. 40 yaşındaki Saakaşvili, Kiev Üniversitesi'nin hukuk bölümünü bitirdi. Gürcü lider, Columbia Üniversitesi'nde mastır eğitimini tamamlayarak, 1995 yılında Gürcistan parlamentosuna girdi ve 2000 yılında Adalet Bakanı görevine atandı. 2001 yılında Gürcistan'ın en büyük muhalefet hareketi olan Birleşik Ulusal Hareketi'nin başkanı seçildi. Mihail Saakaşvili 2003 yılında gerçekleşen 'Lale Devrimi'den sonra dönemin Devlet Başkanı Eduard Şevarnadze'yi devirdi ve iktidarı ele geçirdi. 2004 yılında Devlet Başkanı seçilen Saakaşvili, Kasım 2007'de kitlesel sokak gösterileriyle karşı karşıya kaldı. Muhalefet Saakşvili'yi yolsuzluk ve demokrasiden uzaklaşmakla suçluyor. Ülkede çıkan olaylar sonrası erken seçim kararı alındı.

Adaylar arasında şansı en yüksek olan Saakaşvili, 1995 yılında Paris'te tanıştığı Hollandalı Sandra Poelofs ile evli ve 2 çocuk babası.

LEVAN GAÇEÇİLADZE: Daha önce Mihail Saakaşvili'ye yakınlığıyla bilinen 43 yaşındaki milletvekili ve işadamı son yıllarda saf değiştirdi. Gaçeçiladze, Kasım 2007'de Saakaşvili'ye karşı yapılan gösteri olaylarını organize etti. Adaylığı 9 partiden oluşan ana muhalefet koalisyonu tarafında desteklenen Gaçeçiladze, Tiflis ve Belçika'da ekonomi eğitimi aldı. Gaçeçiladze hiçbir siyasi tutkusunun olmadığını ve devlet başkanı seçilmesi durumunda bütün yetkileri parlamentoya devredeceğini söylüyor.

Levan Gaçeçiladze KOBİ'leri destekleyeceğini ve ülke ekonomisini canlandıracağının vaat ediyor.

Gaçeçiladze, 1994 yılında şu anda değeri 10 milyon dolar olarak ifade edilen ülkenin en büyük alkollü içkileri şirketini kurdu. Levan Gaçeçiladze evli ve 3 çocuk babası

DAVİD GAMKRELİDZE: Yeni Sağ Partisi lideri olan 45 yaşındaki Gamkrelidze, etkin bir muhalefet politikası yürütmüyor. Saakaşvili'ye hiç bir zaman taraf olmayan ve 'Lale Devrimi'ne katılmayan Gamkrelidze, en son Kasım'da yapılan gösterileri desteklediğini söylemişti. Gamkrelidze, bütün Gürcü devlet başkanlarının diktatör olduğunu öne sürerek, göreve gelmesi halinde monarşi sistemini getireceğini söylüyor.

Gamkrelidze, Gürcü Ortodoks Kilisesi ile olan yakınlığıyla biliniyor.

Doktor olan Gamkrelidze, yıllardır sigorta sahasında tekel olan Gürcistan'ın ilk sigorta şirketinin sahibi. Gamkrelidze, evli ve iki çocuk babası.

ŞALVA NATELAŞVİLİ: İşçi Partisi Başkanı Natelaşvili (49) muhalefet koalisyonundan Kasım gösterilerinden sonra ayrıldı. Natelaşvili, partisinin seçim kampanyasında özellikle sosyal problemler üzerinde duruyor. Daha önceleri Tiflis'te savcı olarak çalışan Natelaşvili, 1995 yılında İşçi Patisi'ni kurdu. Parti 1999 ve 2003 seçimlerinde yeterli oy alamadığı için parlamentoya giremedi.

'Lale Devrim' sırasında Şevarnadze'nin yanında yer alan Natelaşvili, Kasım olaylarında ise Gürcistan Birleşik Muhalefetini destekledi. Daha sonra Natelaşvili, Birleşik Muhalefet tarafından Moskova ile işbirliği yapmakla suçlandı. Bunun üzerine Birleşik Muhalefet'ten ayrılan Natelaşvili, partisinin devet başkanı adayı olduğunu duyurdu.

Şalva Natelaşvili evli ve iki çocuk babası.

GEORGİ MAİSAŞVİLİ: Ekonomist ve Saakaşvili'nin eski yandaşı olan 45 yaşındaki Maisaşvili'nin çok az politik geçmişi var. Harvard Üniversitesi mezunu Maisaşvili, 1997 - 2001 yıllarında ABD enerji devi Enron'da çalıştı. Gürcistan'a 'Lale Devrim' sırasında döndü ve Saakaşvili'nin ekonomi baş danışmanı göverine getirildi. Georgi Maisaşvili, daha sonra Saakaşvili'den ayrılarak, Gelecek Partisi'ni kurdu. seçim kampanyasında ekonomi konuları üzerinde duran Maisaşvili, Moskova ile dahi iyi ilişkiler kurmayı vaat ediyor. Georgi Maisaşvili Amerikalı bir avukatla evli ve üç çocuk babası.

İRİNA SARİŞVİLİ ÇANTURİA : Tek bayan aday olan 45 yaşındaki Sarişvili, İmedi Politik Harekatı'nın lideri. Sarişvili, muhalefet arasında Gürcistan'ın NATO'ya üyeliğini desteklemeyen tek lider. 1995'de öldürülen Gürcü politikacı Giorgi Çanturia'nın eşi olan İrina Sarişvili Çanturia 3 çocuk annesi

BADRİ PATRİKATSİŞVİLİ: İşadamı ve medya patronu 52 yaşındaki Patriakatsişvili, Gürcistan'ın en zengini. Patriakatsişvili, isminin karıştığı skandallardan sonra seçimlerden bir gün önce adaylıktan çekeceğini açıklamıştı. Londra'da yaşayan Badri Patrikatsişvili, seçime 2 gün kala adaylığının devam ettiğini duyurdu.

Patriakatsişvili, Gürcistan'da devrim yapmak ve düzeni bozmakla suçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious