Gürcistan: 'ABD ile füzeleri görüşmedik'

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Gürcistan, ABD füze savunma sistemlerinin Kafkaslar'a da yerleştirilmesi konusunda Washington'la bir görüşme yapmadıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'li askeri bir yetkili, ülkesinin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nden sonra Kafkaslar'a da füze savunma sistemlerini yerleştirmek istediklerini açıklamıştı. Bunun üzerine sert karşılık veren Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Vladimir Mihailov, "Hadi bakalım yapsınlar. Bu onların kararı. Rusya buna karşılık verecek güçtedir." demişti. Rus komutan S-400'lerin 400 kilometre mesafeden tüm füze saldırılarını yok edebilecek kapasitede olduğuna işaret ederek, ABD'nin Kafkaslar dışında Ukrayna ve eski Sovyet ülkelerine de benzer sistem kurma çabasında olduğunu iddia etmişti.

Gürcistan Başbakanı Georgy Mandzhgaladze, füze konusunun ABD ile ilişkilerinde şu andaki gündemleri olmadığını ve bu konuyu hiçbir zaman da görüşmediklerini kaydetti. Gürcistan Parlamentosu Dış İlişikiler Komisyonu Başkanı Konstantin Gabashvili iddiaları yalanladı. Gabashvili açıklamasında, Pentagon'dan açıklama yapan yetkilinin bahsettiği ülkenin Gürcistan olmadığını savundu.

Rus uzmanlar, Kafkaslara yerleştirilecek füzelerin adresinin Gürcistan olduğunu, bu ülkenin dışında ABD'nin isteğini kabul edecek başka bir ülke olmadığını belirtiyor. Jeopolitik Sorunlar Akademisi'nden Leonid Ivashov da, bu ülkenin büyük bir ihtimalle Gürcistan olduğunu ancak Azerbaycan olasılığının da dışarıda tutulmaması gerektiğini söylüyor. Ivashov yorumunda Rusya'nın ulusal güvenliği açısından bölgeye yerleştirilecek sistemleri vurabileceğini iddia ediyor. Azerbaycan'dan yapılan açıklamada da, Washington'dan kendilerine herhangi bir talep ulaşmadığı belirtildi.

ABD Füze Savunma Ajansı Başkanı General Henry Obering, bu çıkışın Rusya'nın büyük tepkisini çekeceğini bildiğini ifade ederek, sistemin hedefinin Rusya olmadığını tekrarlamıştı. General, "Öncelikle biz Polonya'ya 10 adet füze yerleştirmeyi düşünüyoruz. Bunların Rusya'nın binlerce füzesine karşılık vermesi mümkün değil. İkinci olarak hedefimizde Rusya olsa biz bu sistemi Polonya'ya yerleştirmezdik. Orası Rusya'ya çok yakın." gerekçelerini dile getirmişti.

Washigton, füze kalkanının genişletilmesi ile ilgili çalışmaların temel hedefinin Kuzey Kore ve İran gibi ülkeler olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious