Gürcistan askeri harekata son verdi

Gürcistan askeri harekata son verdi.4331
  • Giriş : 10.08.2008 / 17:51:00
  • Güncelleme : 10.08.2008 / 18:17:06

Gürcistan, G. Osetya'ya yönelik askeri harekata son vereceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gürcistan, Tiflis'teki Rus Büyükelçiliği'ne gönderdiği bilgi notunda bugün itibariyle askeri operasyonlara son verdiğini açıkladı. Gürcistan, Rusya'ya ateşkes müzakerelerine hazır olduğunu açıkladı.

GÜRCİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: "GÜNEY OSETYA'DA ATEŞKESE UYUYORUZ"

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, önceki gün başlayan çatışmalara sahne olan Güney Osetya'da ateşkese uyduklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığının Rusya'nın Tiflis Büyükelçiliğine verdiği notada, Gürcü askerlerinin, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin emri doğrultusunda Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali ve civarında ateşi kestikleri belirtildi.

Açıklamada, Gürcistan'ın Rusya ile tam bir ateşkes ve savaşın sona erdirilmesi konusunda hemen müzakerelere başlamaya hazır olduğu kaydedildi.

Gürcü yetkililer, daha önce askerlerinin Güney Osetya'dan ayrıldıklarını açıklamışlardı.


''ÇATIŞMA BÖLGESİNDE 92 KAYIP VERDİK''

Gürcistan Sağlık Bakanı Aleksandır Kvitaşvili, ayrılıkçı Güney Osetya'daki çatışmalarda 92 kayıp verdiklerini bildirdi.

Kvitaşvili, yaptığı açıklamada, çatışma bölgesinde verdikleri kayıplardan 42'sinin sivil olduğunu, başkent Tiflis'teki hastanelerde de 400'e yakın yaralının bulunduğunu söyledi.

Yaralılar için acilen kana ihtiyaç duyduklarını belirten Kvitaşvili, Ukrayna'nın tıbbi yardım malzemesi gönderdiğini ifade etti.

Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandır Lomaya da yaptığı açıklamada, Güney Osetya'nın Rusya'ya açılan Roki tünelinden ağır teçhizat ve Rus askerlerinin bölgeye girişinin sürdüğünü ifade etti.

Lomaya, Rus uçaklarının bombardımanında Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin önemli derecede hasar gördüğünü kaydetti.

-ZUGDİDİ KENTİ BOŞALTILIYOR-

Öte yandan, Gürcistan'ın bir diğer ayrılıkçı bölgesi olan Abhazya'ya sınır Zugdidi kentinin, Rus savaş uçaklarının bombardımanı nedeniyle boşaltıldığı bildirildi.

Zugdidi kentinden öncelikle kadın ve çocukların çıkarıldığı ifade edildi.

Ablhazya'nın lideri Sergey Bağapş, yaptığı açıklamada, Yukarı Kodori Deresi'nden Gürcü birliklerinin çıkmasını istediklerini belirterek, ''Gürcü askerleri orayı (Yukarı Kodori) bir an önce terk etmeli'' dedi.

Gürcistan Savunma Bakanı David Kezeraşvili ise Gürcü birliklerinin Güney Osetya'daki çatışma bölgesinden geri çekilmeyeceğini, ülkenin toprak bütünlüğünü sağlamak için "her şeyi yapacaklarını" kaydetti.

Kezeraşvili ve İçişleri Bakanı Vano Merabişvili'nin, Güney Osetya'daki cephede bulundukları ve operasyonu buradan takip ettikleri belirtildi.

Gürcistan Savunma Bakanlığının da Rus uçaklarının olası bombardımanına karşı güvenlik tedbirleri çerçevesinde boşaltıldığı bildirildi.

GÜNEY OSETYA'DA 2 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gürcü ve Rus birliklerinin çatıştığı Güney Osetya'da iki Gürcü gazeteci öldürüldü.

Eko Moskova radyosu, Grigol Çihladze ve Aleksander Klimçuk adlı gazetecilerin Gürcistan ordusuyla çatışmanın olduğu bölgeye girdiklerini bildirdi.

Çihladze'nin Newsweek Rusya dergisine, Klimçuk'un ise Rusya'nın İtar-Tass ajansına çalıştığı kaydedildi.

News Georgia adlı haber ajansı, her iki gazetecinin Gürcistan vatandaşı olduğunu belirtti.


-TİFLİS'TE GÖSTERİLER-

Bu arada, başkent Tiflis'te halk, Rusya'nın Gürcü topraklarını ''işgal girişimini'' engellemek amacıyla protestolarını sürdürüyor.

Başkentteki çeşitli sevil toplum kuruluşlarının örgütlediği gösteriler, Rusya Büyükelçiliği önünde yapılırken, kent merkezinde de zaman zaman oluşturulan uzun araç konvoyları ile korno sesleri eşliğinde Rusya protesto ediliyor.

Gürcistan Patriği 2. İlia'nın katılımıyla Kilisede düzenlenen ayin töreninde ise çatışmalarda ölenler için dua edildi.

Patrik, Güney Osetya'daki çatışmaların bir an önce sona ermesini temenni etti ve daha fazla kan dökülmesini istemediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*