Gürcistan askerleri AGİT'e teslim edecek

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan açıklamada casusluk suçlaması ile tutuklu dört komutanın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na teslim edilebileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AGİT, de Rusya ve Gürcistan’ı sorunun çözümü ve yükselen tansiyonun düşürülmesi için doğrudan görüşmeye çağırdı. AGİT Dönem Başkanı Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht yaptığı açıklamada, "Taraflara uluslararası hukukun prensipleri çerçevesinde sorunu doğrudan görüşmeye davet ediyorum. Bu durum provakosyonları önleyeceği gibi sorunun daha hızlı çözüme kavuşmasını da sağlayacaktır." dedi. Çözüm için taraflarla diyalog halinde olduklarını belirten AGİT Başkanı, "Dondorulmuş sorunlu bölgelerden olan Güney Osetya ve Abhazya sorununun da yeni krizlere yol açmayacak şekilde çözüme kavuşturulması gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tiflis ile yaşanan casusluk krizi ilgili açıklamasında Gürcistan’ı Rus askerlerini rehin alarak "devlet terörizmi" yapmakla suçlamıştı. Putin konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada da, Tiflis’in "yabancı sponsorların yardımıyla Rusya’yı tahrik etmeye çalıştığını" öne sürdü.

2003 yılında Turuncu Devrim ile işbaşına gelen Mihail Saakişvili, 1990 yılında çıkan kanlı çatışmalar üzerine bölgeye gelen Rus barışgücü askerlerinin Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinden çıkmalarını istiyor. Rusya’da bölgede sorunun devam ettiğini, çekilme durumunda yüzde 90’ı Rus vatandaşı olan iki bölgenin de güvenliğinin kalmayacağını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious