Gürcistan BM'yi toplantıya çağırdı

  • Giriş : 09.08.2007 / 11:49:00

Gürcistan ile Rusya arasında yeni bir kriz yaratan füze olayı ile ilgili gerilim aşılamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

 Son olarak Gürcistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdı.

Gürcistan'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı, Rusya'nın BM Sözleşmesi'nin iki maddesini ihlal ederek Gürcistan'a karşı kuvvet kullandığını ve bunun saldırı olduğunu söyledi.

Gürcistan Güvenlik Konseyi'nden Rusya'yı kınamasını istiyor.

Washington yönetimi ise olayı 'provokasyon' olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, "Saldırının sorumlusu kim olursa olsun, bu tür provokasyonlar durmalı" diye konuştu.

Gürcü kaynaklar, Güney Osetya'daki Moskova yanlısı ayrılıkçıların yanlışlıkla Rus savaş uçağına ateş açtığını söylemişti. İddiaya göre Rus pilot da daha rahat kaçabilmek için bombayı bıraktı.

Bomba bilmecesini BM de bilmiyor...

BM Sözcüsü Ferhan Hak, dün BM'nin, Rus savaş uçaklarının Gürcistan hava sahasını ihlal edip bir köye bomba attığı yönündeki iddiaları ''ne doğrulayabileceğini, ne de yalanlayabileceği''ni söylemişti.

Ferhan Hak, BM'nin bu konuda "ilk elden bilgiye" sahip olmadığını, dolayısıyla haberleri doğrulamasının ya da yalanlamasının mümkün olmadığını vurgulamıştı.
Gürcistan'ın 'bombalanma' iddiası

Gürcistan, 7 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, Rusya'nın hava sahasını ihlal ederek başkent Tiflis'in yaklaşık 65 kilometre batısındaki bir köye bomba attığını, bombanın patlamadığını savunmuştu.

Gürcistan İçişleri Bakanı Vano Merabişvili, uçağın hava sahalarına girdiğinin radarlar tarafından tespit edildiğini, 700 kiloluk bombanın düştüğü yerde 2 metrelik çukur oluştuğunu kaydetmişti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de, "Bizi hiç kimse bu şekilde tehditle korkutamaz, parçalayamaz" demiş ve uluslararası toplumun bu olay karşısında cid di bir davranış sergilemesini beklediklerini belirtmişti.

Rusya ise iddiaları yalanlamıştı. Rusya'nın Tiflis Büyükelçisi Vyaçeslav Kovalenko, bu olayın Rusya tarafından yapıldığına inanmadığını, hava sahasını ihlal ettiği iddia edilen uçaklardan Gürcistan'ın da elinde bulunduğunu kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious